İmamoğlu, ‘tiyatro’ çıkışı için Fırat Tanış’a hak verip özür diledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro projesiyle ilgili onay sürecinin uzamasına dair “Tiyatro oynamaya kalkmasınlar” ifadesini kullandığı için kendisini eleştiren Fırat Tanış’a hak verdiğini söyleyerek tüm sanatçılardan özür diledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ocak 2022 20:23
İmamoğlu, ‘tiyatro’ çıkışı için Fırat Tanış’a hak verip özür diledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, projesi ve finansmanı hazır olduğu halde Cumhurbaşkanlığı 2022 yatırım programına alınmayan Sefaköy-Beylikdüzü metro hattıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken onay verilmeyen projeyle ilgili şunları söylemişti: “Onay verilmemesi yatırım planına alınmaması İstanbul halkına ihanettir, kötülüktür. İstanbul’a ihanet eden kim varsa en tepeden en alta kadar deşifre ederiz. Bana borçlanma bütçe safsatalarını açmasınlar. Bunu kim, niçin onaylamadı onun cevabını versinler. Aynen nasıl 2020’de İstanbul Büyükşehir meclisinde oy birliğiyle tiyatro yaptılar. İstanbul’dan gitsin nasıl olsa Ankara’da onaylamayız diye, otobüs alım onayına el kaldırdılar ya, aynı şekilde burada da tiyatro oynamaya kalkmasınlar.”

Sanatçı Fırat Tanış ise İmamoğlu’nun bu açıklamasını alıntılayarak şu sözlerle tepki göstermişti: “Ahlaksızlığı tiyatro sanatıyla tarif eden bir yerel yöneticinin bağlı olduğu siyasi iradeden, kültür sanat politikası üretmesini bekliyoruz. Daha çok bekleriz. Muhalefeti böyle, iktidarını siz düşünün.”

Tanış'ın bu çıkışı üzerine İmamoğlu, Twitter hesabı üzerinden Tanış’a hak verdiğini söyledi: “Tiyatro sanatçısı Fırat Tanış eleştirisinde haklı. Bugünkü açıklamamda İstanbul’daki hizmetleri engellemeye çalışanların yanlışlarını vurgularken ‘Tiyatro yapıyorlar’ dememem gerekirdi. Bu ifadem nedeniyle kırdığım tüm sanatçı dostlarımdan özür dilerim.”