İmamoğlu, 'Süperstar şehirler' toplantısında: Yaşanabilir gezegen için elimizden geleni yapacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Moskova Belediyesi’nin düzenlediği “Süperstar Şehirler: Başarı İçin Dönüşüm” toplantısında, İstanbul’un dünya tarihinin ilk “süperstar” şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Temmuz 2021 16:54

Moskova Belediyesi’nin düzenlediği, “Süperstar Şehirler: Başarı İçin Dönüşüm” toplantısı pandemi koşulları nedeniyle çevrim içi olarak yapıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı toplantıda konuşan Moskova İşletme Okulu Rektörü, moderatör Andrei Sharonov, toplantının giriş bölümünde yaptığı konuşmada; günümüz dünyasının “şehirler dünyası” olduğuna vurgu yaptı.

“Şehirler geleceği şekillendirmektedir; insan uygarlığının ve kültürünün tüm başarılarını yoğun olarak barındırmakta, en aktif ve eğitimli insanlara ev sahipliği yapmaktadır” diyen Sharonov, “Bugün, nüfusu 150 binden fazla olan 4 bin 500 şehir vardır. Şehirler, dünya nüfusunun yüzde 60'ına ev sahipliği yapmakta ve küresel Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın üçte ikisini oluşturmaktadır” bilgilerini paylaştı.

Dünyadaki şehirler arasında “süperstar” olanların öne çıktığına dikkat çeken Sharonov, “Bu şehirler tüm dünya için çıtayı belirlemektedir. Hızlı değişim ve küresel zorluklar çağında, önde gelen süperstar şehirlerin listesi de değişmektedir” dedi.

Sharonov, İmamoğlu’na şu soruları yöneltti:

"Pandemi sırasında kentsel çevrenin kitlesel dönüşüm deneyiminden bahsedebilir misiniz? Neden böyle bir dönüşüm başlattınız ve ne gibi sonuçlar elde ettiniz? İstanbul'un pandemiden kurtulmasına yardımcı olan diğer önlemler nelerdir? Hangi çözümleri en başarılı olarak değerlendirirsiniz? İstanbul'un uzun vadede gelişimi için öncelikler nelerdir ve bunlar bir süperstar şehir olarak şehrinizin büyümesini nasıl etkiliyor?"

"İSTANBUL'UN YOL GÖSTERİCİ BİR YILDIZ GİBİ PARLAMASINA YÖNELİK ADIMLAR ATMALIYIZ"

Toplantının “Süperstar şehirler: Başarı için Dönüşüm” olan ana temasını görünce aklına ilk olarak İstanbul’un geldiğini söyleyen İmamoğlu, “İstanbul, Türkiye'nin en önemli şehridir ve gece insanlara yol gösteren yıldızlar gibi, ülkemizin trendlerine yön vermede öncü bir role sahiptir. Bunu göz önünde bulundurarak İstanbul'un yol gösterici bir yıldız gibi parlamasına yönelik adımlar atmamız gerekmektedir” dedi.

İstanbul’un tarihi, coğrafi, kültürel, ekonomik yapısı ve insan kaynağıyla sayısız avantajlara sahip olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Tarihimizle gurur duyuyoruz ama geçmişte yaşamıyoruz. İstanbul, dünyanın birçok ülkesinden daha fazla nüfusa sahip. Seçildiğimiz günden bu yana 'adil, yeşil ve yaratıcı' bir İstanbul'a ulaşmak için elimizden gelen çabayı gösterdik. Pandemi sürecini de bu kapsamda ele aldık” dedi.

İmamoğlu, konuşmasında, sağlık çalışlarına sağladıkları “askıda fatura” gibi ücretsiz olanaklardan da bahsetti. 

'Kardeş şehirlerimizle kurumsal bağlar kurduk'

Göreve geldiklerinde durmuş 10 metro hattında çalışmaları başlattıklarını, deprem odaklı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdiklerini aktaran İmamoğlu, “C40 Şehirleri İklim Liderliği Grubu” gibi uluslararası organizasyonlarda da daha aktif hale geldiklerinin altını çizdi.

“Bana göre süperstar bir şehir, güçlü uluslararası bağları olan lider bir şehir olmalıdır” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: 

"Dünya tarihinin ilk süperstar şehirlerinden biri olan İstanbul, birçok aktif uluslararası üyeliğe sahip bir şehirdir ve her zaman ağımızı derinleştirmek için yeni fırsatlar arayışındayız. Mevcut birçok ilişkimize ek olarak, yakın zamanda ‘Urban 20’ ağının bir parçası olduk. Ayrıca, şehrimizi uluslararası diyalog ve iş birliğine açmak için dünyanın dört bir yanındaki kardeş şehirlerimizle kurumsal bağlar oluşturduk. Hepimiz için yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gezegene ulaşmak adına, belediyemizin sorumluluklarını yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya istekli olduğunu belirtmek istiyorum. Bu yönde kararlı bir şehrin mutlaka bir cazibe noktası ve diğer şehirler arasında bir süper star olacağına inanıyorum."

 

KAYNAK: ANKA