İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Habertürk'ü kınıyoruz
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 23.07.2021 16:28

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Habertürk'ü kınıyoruz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Habertürk'e tepki göstererek, "Habertürk, karalama, dezenformasyon ve yalan haberden bir türlü vazgeçmiyor" iddiasında bulundu.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın parti teşkilatına yönelik bayram mesajında gözlerini kapatmasına dair görüntülerin yayınlanmasına tepki göstermişti. 

Altaylı'nın aktardığına göre görüntü Anadolu Ajansı ve TRT'ye Beştepe'den servis edilmiş ve bu kurumları da 'zor duruma' düşürmüştü.  

Öte yandan Altaylı'ya konuşan Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Özhan ise söz konusu yayının frekansının AA'ya özel olmadığını belirterek, topu Cumhurbaşkanlığı'na atmıştı. 

'Habertürk'ü kınıyoruz'

Konuyla ilgili olarak AA'nın ve CİMER'in ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabından yaptı.

Altun, "Halkımızın doğru haber alma hakkını, genel olarak medyamızın itibarını garanti altına almak için çalışacağız. Habertürk'ü kınıyoruz" dedi.

adsiz-tasarim.png

Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy'dan yanıt 

Twitter hesabından konu ile ilgili bir açıklama videosu yayımlayan Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy, “İletişim Başkanı’nın gazetecileri düzeltmek yerine bir kurumu doğrudan hedef alan açıklama yapması hakikaten şaşırtıcı. Ortada bir hata bile varsa, diyelim ki Habertürk yazarı hatalı birle yazmış olsa da, bu şunu getirir; parti içerisinde biri yanlış yaptığında - o yanlışların içeriğini söylemeyeceğim- doğrudan partiyi veya ittifakı hedef almak ne kadar makuldur?” diye konuştu.

'Altun'un bu paylaşımını ben de kınıyorum'

Ersoy, video paylaşarak yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:  

"Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı’nın prestiji Türkiye’nin prestijidir. Bu prestiji korumak herkesin vazifesidir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı’nı o yorgunlukla medya karşısına, canlı yayına çıkartmak bir kazadır, bir hatadır bence. Onu da geçiyorum. Bu, Türkiye’nin uluslararası alandaki prestiji açısından da bir sorundur. Bunu şapkamızı önümüze alıp düşünmemiz gerekirken çıkıp da bir yazarının yazdığı yazı üzerine Habertürk’ü bu şekilde itham etmenin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Ben AK Parti’nin de böyle bir yaklaşımı olacağını düşünmüyorum. Herhalde AK Partili vekiller, bakanlar, meseleyi takip edenler fotoğrafa baktıklarında, o fotoğrafın ne ifade ettiğini objektif şekilde göreceklerdir diye düşünüyorum. Dolayısıyla Sayın Fahrettin Altun’un bu paylaşımını ben de kınıyorum”