İktidardan 'karanlığı artıracak' karar

Kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle vatandaşlar okul ve işlerine karanlıkta giderken iktidarın karanlığı artıracak bir karar verdi. Sözkonusu karara göre iktidarın cadde ve sokaklardaki lambaların yanacağı saatlere kısıtlama getirdiği ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 12:03
İktidardan 'karanlığı artıracak' karar

Kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle karanlık çilesiyle boğuşan vatandaş şimdi de iktidarın aldığı "sokak lambaları" kararıyla daha da karanlığa gömülecek. Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bakanlığın, elektrik dağıtım şirketlerine gönderdiği yazıyla, "Cadde ve sokaklardaki aydınlatmalar sabah 30 dakika erken sönecek, akşam da 15 dakika geç yanacak" talimatını verdiğini kaydetti.

Karanlığı artıracak karar

Akın, Türkiye genelinde kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üstgeçit, köprü, meydan ve yaya geçidi ile kamuya ait park ve bahçe gibi yerlerin genel aydınlatma saatlerinde değişiklik yapılacağını ifade etti.

Akın söz konusu karar için, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan özel elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen bir yazıyla önümüzdeki günlerde genel aydınlatmanın uygulanacağı saatlerde değişiklik yapılacağı kaydediliyor. Edindiğimiz bilgiye göre sokak ve caddelerin aydınlatmaları sabahları 30 dakika erken bitirilip akşamları ise 15 dakika geç başlatılacak. Karanlık 45 dakika artacak" dedi.

Fotoğraf: AA