İki Günde 12 Acı Haber!

İki Günde 12 Acı Haber!
Son 24 saatte Diyarbakır ve Şırnak'ta meydana gelen saldırılarda 3'ü polis, 9'u asker 12 güvenlik görevlisi şehit oldu.Başkent Ankara’da 28 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı terör saldırısından sadece saatler sonra Diyarbakır-...

Son 24 saatte Diyarbakır ve Şırnak'ta meydana gelen saldırılarda 3'ü polis, 9'u asker 12 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Başkent Ankara’da 28 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı terör saldırısından sadece saatler sonra Diyarbakır- Bingöl karayolunda dün sabah PKK’lı teröristlerin menfeze tuzakladıkları bombayı, askeri midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatmaları sonucu 6 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı. Şırnak’ın İdil ilçesindeki operasyonlarda ise bir asker ile bir polis şehit düştü. Son acı haber ise bugün Sur’dan geldi. Sur’da süren operasyonlarda 2′si polis 2′si asker 4 vatan evladının daha şehit olduğu açıklandı.

Diyarbakır’daki hain saldırı sonucu Astsubay Halit Zilani Çelik, Er Mustafa Nergis, Er Fatih Yeniay, Er Kadir Görgülü, Er Recep Bodur, Er Mustafa Bilgili şehit düştü. Şırnak’ın İdil ilçesindeki operasyonlarda ise Uzman Çavuş Burak Güneş ile polis memuru Veysi Kaki’nin acı haberi geldi. Şehit evlerine ise acı haberleri ulaştı.

DİYARBAKIR’DA 5′İ ER BİRİ ASTSUBAY 6 ŞEHİT!

Diyarbakır’ın Lice İlçesi yakınlarında askeri aracın geçişi sırasında teröristlerin menfeze tuzakladıkları bombayı patlatması sonucu 6 askerin şehit olduğu hain saldırı sonrası  askerlerin evlerine acı haberler ulaştı.

İKİZİ BİR YIL ÖNCE EVLENMİŞ

Diyarbakır’da şehit düşen 6 askerden 21 yaşındaki er Mustafa Bilgili’nin acı haberi, Amasya’nın Suluova İlçesi’nde bulunan ailesini gözyaşlarına boğdu. Baba 51 yaşındaki Recep Bilgili, güçlükle ayakta durup taziyeleri kabul etti. Şehidin ikizi Ramazan Bilgili’nin bir yıl önce evlendiği ve kardeşinin askerliğinin tamamlamasının ardından vatani görevini yapmak üzere askere gideceği belirtildi. Gözyaşı dökerek sinir krizi geçiren anne Nilgün Bilgili, “Yiğidim, aslanım, oğlum, evladım. Bizi bırakıp nereye gidiyorsun” diye ağıt yaktı. Evinin önünde bir ambulans hazır bekletildi.

KISA DÖNEM ER NERGİS’İN AİLESİ HÜZNE BOĞULDU

Aynı hain saldırıda şehit olan kısa dönem er Mustafa Nergis’in şehadet haberi de İzmir’in Bornova ilçesi İnönü Mahallesi’ndeki ailesine ulaştı. 4 aylık asker olan şehidin ailesine acı haberi, askeri yetkililer verdi. İşletme mezunu olan şehit Nerkis’in kapıcılık yapan babası Mehmet Nerkis ve annesi Ayşe Nerkis’e, bir süre önce ev aldığı öğrenildi. Şehidin, 2 çocuklu ailenin en küçüğü olduğu öğrenildi.

ASTSUBAY GERİDE YETİM ÇOCUKLAR BIRAKTI!

Astsubay Başçavuş Halit Zilani Çelik’in (37) İzmir’deki ailesinin evine, ateş düştü. Evli ve iki çocuk babası Astsubay Çelik’in, Diyarbakır’daki olaylar nedeniyle yaklaşık 2 ay önce eşi ve iki çocuğunu İzmir’deki ailesinin yanına gönderdiği belirtildi. Isparta’da görev yaparken yaklaşık 2 yıl önce Diyarbakır’a tayini çıkan Astsubay Başçavuş Halit Zilani Çelik, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde teröristler tarafından askeri araca düzenlenen bombalı saldırıda şehit oldu. Manisalı olan şehidin İzmir’in Konak İlçesi Gültepe Semti’ndeki baba ocağına ateş düştü. Şehidin babası Mehmet Çelik, annesi Cennet Çelik, eşi Suna Çelik, kızı Mesude Çelik (13), oğlu Mustafa Çelik (12), kardeşi Hasan Çelik ve yakınları acı haberle gözyaşlarına boğuldu. Askeri yetkililer sağlık ekipleriyle şehidin baba evine gelip bilgi verdi.

SABAH SON KEZ ARADI

Şehidin Diyarbakır’daki olaylar nedeniyle yaklaşık 2 ay önce eşi ve çocuklarını İzmir’deki ailesinin yanına gönderdiği ortaya çıktı. En son sabah saatlerinde ailesini arayan şehidin sağlığının yerinde olduğunu söylediği öğrenildi. Bu arada şehit Çelik’in facebooktaki kişisel sayfasında, bir süre önce Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde şehit olan silah arkadaşının fotoğrafını kapak fotoğrafı yaptığı görüldü. Şehidin en son yıl başında geldiği babaocağı Türk bayraklarıyla donatıldı.

DİYARBAKIR’da şehit düşen 6 askerden 21 yaşındaki Recep Bodur’un Amasya’daki baba ocağına acı haber ulaştı. Bodur’un Amasya’nın merkeze bağlı Yolyanı Köyü’ndeki ailesine acı haber askeri yetkililer verdi. Çitçilik yapan baba 53 yaşındaki Halil ile anne 48 yaşındaki Güldane Bodur çocuklarının şehit olduğunu duyunca büyük üzüntü yaşadı.

Bekar ve 2.5 aylık asker olan şehit Bodur’un, 9 yaşında Muhammed Emin isminde bir erkek ve 18 yaşında Sinem isminde bir kız kardeşinin olduğu öğrenildi.  Şehidin yakınları haberi alır almaz Bodur ailesine evine koşarken, eve ve köy meydanına Türk bayrağı asıldı.

FATİH YENİAY’IN EVİNDE DE YAS VARDI

Mardin-Midyat nüfusuna kayıtlı Jandarma Er Fatih Yeniay’ın (24) Adana’daki baba ocağına ateş düştü. Askerlerin Yeniay’ın oturduğu Bey Mahallesi’ndeki baba ocağına geldiğini gören ağabey Metin Yeniay sinir krizi geçirdi. Ağabeyin askerlere, ‘Anneme, babama haber vermeyin’ diye bağırması üzerine balkona çıkan Fatma Yeniay askerleri görünce çığlıklarla ağlamaya başladı. Acılı annenin baygınlık geçirdiği öğrenilirken, sağlık ekipleri müdahale etti. Haberin ardından anne Fatma ile baba Mehmet Zeki Yeniay, Diyarbakır’daki törene götürülmesi için evlerinden askerlerle birlikte ayrıldı. Şehit erin diğer kardeşi Şeyhmuz’un da Denizli’de asker olduğu ve yarınki cenaze törenine katılması için Adana’ya getirileceği öğrenildi.

Öte yandan şehit haberinin ardından komşuları ve hemşehrileri Yeniay ailesinin oturduğu evin önüne akın etti. Seyhan Belediyesi tarafından da evin önüne taziye çadırı kuruldu. Bir yüzbaşı da şehit erin ağabeyi Metin Yeniay’ın yanı başından ayrılmayarak devamlı teskin etmeye çalıştı. Şehit erin yakınları Arapça ağıtlar yakarak gözyaşı döktü. Şehit Yeniay’ın Kasım ayında askere gittiği öğrenildi.

KADİR GÖRGÜLÜ’NÜN 2 AYKI KALMIŞTI!

Diyarbakır’daki saldırıda şehit olan jandarma er 21 yaşındaki Kadir Görgülü’nün terhisine 2 ay kaldığı ortaya çıktı. Adana’daki evine ateş düşen aileye acı haberi askeri yetkililer verdi.  Merkez Yüreğir ilçesi Anadolu Mahallesindeki ailenin Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinden buraya yerleştiği belirtildi.

Askeri yetkililer, acı haberi baba Süleyman’a verirken bayan bir asker de anne Meliha Görgülü’nün yanına giderek teselli etti. Kur’an okunmasının ardından askeri yetkililer şehit jandarma erin evinden ayrıldı. Er Kadir Görgülü,  kendisi gibi silah arkadaşı 24 yaşındaki Fatih Yeniay ve Ankara’daki saldırıda şehit olan asker şoförlerden 28 yaşındaki Ali Öztaş’ın ardından Adana’nın bir gündeki üçüncü şehidi oldu.

YARALI ASKERİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Hain saldırından yaralı olarak kurtulan Aydın Sökeli Jandarma Er Oğuz Arslan, sevk edildiği Gülhane Askeri Akademesi Hastanesi’nde (GATA) tedaviye alındı. Arslan’ın yaralandığı Söke’deki ailesine bildirildi.

Söke İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Diyarbakır’ın Lice İlçesi yakınlarında PKK’lı teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle yaralanan ve olayda askeri midibüsü kullandığı bildirilen Jandarma Er Oğuz 21 yaşındaki Oğuz Arslan’ın Söke’nin Bağarası Mahallesi’nde yaşayan babası Dündar ve annesi Hayriye Arslan’a, oğullarının yaralandığı haberi verildi. 6 askerin şehit olduğu saldırıda çocuklarının yaralı olarak kurtulmuş olmasına rağmen gözyaşlarına boğulan Arslan çiftini, askerler ve yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Evinin önünde hazır bekletilen sağlık ekipleri Arslan çiftine müdahalede bulundu. Yaralı askerin evi geçmiş olsun dileğinde bulunmak için gelen komşuları ve yakınlarının akınına uğradı. Manisa’nın Kırkağaç ilçesindeki 3 aylık acemi birliği eğitimin ardından gittiği Diyarbakır’da yaralanan 4 aylık asker olan çocukları Oğuz Arslan’ın Diyarbakır Askeri Hastanesi’ndeki ilk müdahelenin ardından GATA’ya sevk edildiğini öğrenen Arslan çifti, kendilerine eşlik eden askerlerle Ankara gitmek üzere yola çıktı.

İDİL’DE: BİR UZMAN ÇAVUŞ VE BİR POLİS ŞEHİT OLDU

Şırnak’ın İdil ilçesinde,  önceki gece başlatılan sokağa çıkma yasağının ardından PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonlar sırasında, silahlı saldırı sonucu şehit olan Uzman Çavuş Burak Güneş’in İstanbul Pendik’teki evine ateş düştü. Şehit askerin Kaynarca Kavaklılar Mahallesi’nde yaşayan ailesine acı haberin ulaşmasının ardından, eve ve sokağa Türk Bayrakları asıldı. Ayrıca, evin yakınına da taziye çadırı kuruldu. TSK’ya 2 yıl önce katılan şehit Uzman Çavuş Burak Güneş’in (23) birkaç ay önce nişanlandığı ve önümüzdeki Mayıs ayında evlenmeyi planladığı öğrenildi. İki ablası bulunan şehit askerin amcası Eyüp Güneş, yeğenini “Şırnak’a gitme” diye uyardığını, ancak şehit askerin kendisine “Amca, arkadaşlarım orada savaşırken ben burada duramam” diye cevap verdiğini söyledi. Burak Güneş için yarın Pendik Dumankaya Camii’nde ikindi vakti cenaze töreni düzenlenecek. Şehit askerin cenazesi Pendik Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

BİTLİSLİ ÖZEL HAREKAT POLİSİ

Aynı çatışmada şehit olan Özel Harekat Polisi Veysi Kakı’nın (26) da Mersin’deki baba ocağına ateş düştü. Osmaniye’de görevli Kakı’nın geçici görevle İdil’e gittiği öğrenildi.  Aslen Bitlisli olan Özel Harekat Polisi Veysi Kakı’nın şehit olduğu haberini, Mersin merkez Toroslar ilçesi Çağdaşkent Mahallesi’ndeki Metrokent Sitesinde oturan baba Yılmaz ve anne Yıldız Kakı’ya Toroslar Kaymakamı Kaya Çıtak, Emniyet Müdürü Ercan Erbil ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna birlikte verdi. Şehidin oturduğu ev ve site Türk bayrakları ile donatıldı. Baba Yılmaz Kakı taziyeleri kabul ederken zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Şehidin fenalaşan yakınlarına ise 112 ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu. Oğlu ile en son dün akşam görüştüğünü belirten Baba Yılmaz Kakı, “Allah rahmet eylesin, ne yapalım. En son dün akşam görüşmüştüm. İyiyim demişti, ondan sonra görüşemedik” şeklinde konuştu. Bir akrabası ise “Vatan sağolsun” dedi.

Osmaniye’de görevli olan Özel Harekat Polisi Kakı’nın Osmaniye’de görevli olduğu, geçici görevle İdil’e gittiği öğrenildi. Şehit polisin yarın ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Mersin’de toprağa verileceği belirtildi.

(DHA-Cihan)