Hüsnü Mahalli: Türkiye'nin planlarının hiçbiri tutmayacak

Hüsnü Mahalli: Türkiye'nin planlarının hiçbiri tutmayacak
Ortadoğu uzmanı ve gazeteci Hüsnü Mahalli, Halk TV'de Libya ve İdlib'deki son durumu değerlendirdi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Ortadoğu uzmanı ve gazeteci Hüsnü Mahalli, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi'ne konuk oldu. Mahalli, Libya ve İdlib'i değerlendirdi. Türkiye'nin Libya'ya 10 bin savaşçı taşıdığını açıkladı.

Mahalli'nin kritik değerlendirmeleri şöyle:

"Rusya ve Türkiye Libya konusunda anlaşamıyorlar. 23 Mayıs ve 8 Haziran'da Erdoğan-Trump görüşmesi gerçekleşti, Türkiye'nin desteklediği Sarraj'a bağlı güçler bir iki şehri aldı. Türkiye fazlasıyla destek verdi. ABD de Mısır'a göz kırptı.  Demek ki bir oyun oynanıyor. Libya'daki savaşın iki tarafı var birisi Mısır birisi Türkiye. Tepede Rusya ve ABD var. 

Türkiye Libya'da neyin peşinde?

Oradaki nüfusun 1 milyonu Türk'müş meğer. O zaman Batı Trakya'ya gidelim, Bulgaristan'a gidelim. İnanılmaz sevimsiz bir durum var Libya'da. Erdoğan dedi ki; "Biz Libya'ya Ömer Muhtar'ın torunları için gittik". Sisi çok açık bir basın bildirisi hazırladı. Ömer Muhtar'ın torunları Erdoğan hakkında çok ağır ifadeler kullandı. 

Mısır'da Erdoğan'ın sahiplendiği Müslüman Kardeşler var. Türkiye, Libya'da kendine göre deniz ve hava üssü kuruyor. Türkiye'nin amacı Libya üzerinden Mısır'ı karıştırmak.

"Libya'ya 10 bin kişi taşıdı"

Suriye'den Libya'ya 10 bin kişi taşındı. Mısır'ı, Tunus'u karıştıralım. Erdoğan'ın amacı; İslamcıların lideri olmak.

Yakında her şey ısınacak. Önce İdlib'de sonra Libya'da. Rusya diyor ki sen teröristleri temizleme sözü verdin. Koronavirüs sürecinde Türkiye binlerce asker gönderdi idlib'e. 

Libya ile Türkiye arasındaki anlaşma deniz alanlarının sınırlandırılması ile ilgili. Bu kavga o kadar büyüyecek ki...

Türkiye'nin kendi gücü buna yetmez. Bunu ABD bile yapamadı. Irak'ta çuvalladı, Suriye'de yıllardır uğraşıyorlar. Ortada müthiş bir macera var. Türkiye'nin planlarının hiçbiri tutmayacaktır."


 

Etiketler :