Heybeliada'da orman yangını

Heybeliada'da orman yangını çıktı. Orman Genel Müdürlüğü, yangına 4 uçak ve 5 helikopterle müdahale edildiğini duyurdu. Adadaki yurttaşlar da yangına karşı seferber oldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangının 14.55 itibariyle söndürüldüğünü açıkladı.

Heybeliada, Eski Değirmenyeri bölgesindeki ormanda yangın çıktı.  İhbar üzerine olay yerine ekipler sevk edildi. Yangına müdahale için söndürme uçağı ve helikopteri de yönlendirildi. Orman Genel Müdürlüğü, yangının saat 13.07'de başladığını ilk müdahalenin ise saat 13.10'da yapıldığını açıkladı. Aynı açıklamada, yangına 4 uçak, 5 helikopter ve 5 arazöz ile müdahale yapıldığı da belirtildi. 

 

Yangın nedeniyle Kıyı Emniyeti de yurttaşları tahliye etti. 

Heybeliada'ya Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler de sevk edildi. KEGM-3 botu, bölgedeki vatandaşların tahliyesini gerçekleştirdi. NENE HATUN gemisi ve KEGM-5 ve KEGM-6 botları da bölgeye yönlendirildi.

heybeliadadan-kiyi-emniyeti-vatandaslari-tahliye-ediyor-7912-dhaphoto1.jpg

'Yardım talebimiz var' 

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Halk TV'de yaptığı açıklamada "En büyük kabusumuz bu. Bugün korktuğumuz oldu. Bilinmeyen neden. İlk müdahaleler yapıldı. İlk helikopter geldi. Kaymakamlığımız, belediyemiz, halkımız daha fazla büyümeden söndürmeye çalışıyoruz. Her türlü risk var. Hızlı müdahale gerekiyor. Şu aşamada tahliyeden söz etmiyoruz. Yardım talebimiz var. Valilik ve büyükşehirle iletişim sürüyor" dedi.

 

 

İstanbul Valiliği: Soruşturma başlatıldı 

İstanbul Valiliği'nden Heybeliada'da çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Emniyet, İtfaiye ve Orman Harekât Merkezlerinden alınan bilgilere göre; bugün saat 13.15'te Adalar İlçemiz Heybeli ada Kuleli Köşk mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Söz konusu bölgeye süratle güvenlik, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir.  Ekiplerimizce; 3 itfaiye, 2 arazöz, 1 toma ile karadan, 3 yangın söndürme helikopteri ile havadan söndürme çalışmalarına devam edilmektedir.  Balıkesir ve Bursa'dan sevk edilen 2 helikopter ile İzmir, Muğla ve Antalya'dan sevk edilen 4 yangın söndürme uçağı ve 2 adet itfaiye aracı adaya hareket halindedir.  Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır" denildi

heybeliadada-orman-yangin-1-4105-dhaphoto1.jpg

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Heybeliada’daki orman yangını kontrol altına alındı 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Heybeliada'da çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını sosyal medya hesabından açıkladı. Yerlikaya'nın paylaşımında, "Heybeliada'daki yangın 14.55 itibarıyla kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Heybeliada halkına ve yangın söndürme ekiplerimize teşekkür ediyorum. İstanbul'umuza geçmiş olsun" ifadeleri yer aldı.