HDP'den Anadolu Ajansı hakkında suç duyurusu

HDP'den Anadolu Ajansı hakkında suç duyurusu

HDP'den yapılan açıklamada, 'Çocuk istismarını meşrulaştırdığı' gerekçesiyle Anadolu Ajansı hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, "Söz konusu haberin içeriğini hazırlayan, yayınlayan ve diğer tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılarak, soruşturma neticesinde şüpheliler hakkında cezalandırılmaları istemiyle iddianame düzenlenerek kamu davası açılmasını talep ediyoruz" ifadelerini yer verildi.

HDP'den yapılan açıklamada, "Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonumuz, Anadolu Ajansı’nın 16 Nisan tarihli 'Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor' başlıklı haberi için suç duyurusunda bulundu. İlgili ulusal ve uluslararası mevzuata işaret edilen suç duyurusunda Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan haberin içeriği ve dilinin 'çocuğun cinsel istismarını normalleştirmeye' dönük olduğu vurgulandı" denildi.

​Ne olmuştu? 

Anadolu Ajansı, 'Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor' başlıklı haberinde, 'İzmir'de yaşayan bir çocuk annesi G.Ö.'nün yargı reformunda kendileriyle ilgili bir düzenleme yapılması ve eşinin cezaevinden çıkmasını umut ettiği' ifadelerine yer vermişti. 

16 Nisan'da yayımlanan haberde 'G.Ö.'nün eşiyle 14 yaşında dini nikahla hayatlarını birleştirdiklerini söylediği' aktarılmıştı. 


 

Gündem