Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner ölü bulundu

Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner ölü bulundu

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner, ölü bulundu. Özgüner'in cenazesi inceleme için Adli Tıp Kurumu'na kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner ölü bulundu. Özgüner aynı zamanda hayvana şiddet için yasa çıkartılması için uzun yıllar boyunca mücadele etmiş ve en son 2015 yılında da vicdani reddini açıklamıştı.

Özgüner’in ölüm nedeni henüz kesinleşmedi. Olayla ilgili incelemeler sürerken Özgüner’in cenazesi Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Gezi Direnişi'nden 6 yıl sonra hakkında dava açıldı

Özgüner, Gezi Parkı Direnişi sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için de eylem gerçekleştiren isimlerden biri.

Vicdani retçi olması, Roboski'deki bombardımanda ölen katırlar için mücadele etmesi gibi nedenlerden dolayı geçtiğimiz aylarda Özgüner hakkında ’terör soruşturması’ başlatıldı. Gezi Parkı Direnişi sırasında, hem Burak Özgüner’in o dönem çalıştığı kliniğe hem de başka kliniklere birçok yaralı ve saldırıdan etkilenen hayvan getirilmişti.

Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırladı ve Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yaptı.

Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istedi ancak bir polis müdahalesi ile karşılaştı.

Polis, basın açıklamasının okunmasına, izin vermeden gelenleri Taksim Meydanı’na doğru sürükledi. Özgüner ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.