Halk TV'ye bir yasak daha

Halk TV'de Serhan Asker ile Görkemli Hatıraları'n Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde gerçekleşecek olan yayınına yasak geldi. Yasağın ardından Twitter'da #hasanoğlanyalnızdeğildir etiketi TT oldu.

Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde gerçekleşecek olan Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar yayınına yasak geldi.

Serhan Asker, "Bugün biz bu yayını Hasanoğlan Köy Enstitisü'nde bu yayını yapmak istedik. O yerleşkenin içinde yapalım dedik ama her zaman olduğu gibi yasaklarla karşılaştık" dedi.

Asker şöyle devam etti:

"Valiyle, kaymakamla konuşuldu. Bütün girişimlerde bulunuldu. Hele Vali bey Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in telefonuna dönüş bile yapmadı. 'Hemen ilgileniyorum sayın milletvekilim' dedi. Bu ülkenin seçilen milletvekiline henüz dönüş bile yapmadı ama canları sağ olsun diyeceğiz biz. Biz de tepkimizi sosyal medyada ortaya koyacağız tabi ki."

'Meclis gündemine taşıyacağım'

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ise yasağı şu ifadelerle anlattı:

"Yasal olan tüm işlemlere başvurduk. Sayın valimle konuştuk. Ankara valisi 'Bilgim yok. Bana ulaşılmadı ama ulaştığı noktada derhal size döneceğim sayın vekilim' dedi. Ama ne hikmetse aradan 48 saat geçti sayın vali bize dönecek... Sayın Cumhurbaşkanı dün Ayasofya açılışında halen hesaplaşma anlamında olmadık şeyleri, toplumu ötekileştiren, insanlara karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen tek adam rejimine devam ediyor. Sayın vali de benzer anlayışı koyuyor. Telefonla bile dönmedi. Bunu Meclis gündemine de getireceğim. Bizim amacımız bir şeyi kaşımak değil. Amacımız bu ülkede bu değerleri yaratan, aydınlık yüzünü insanlarımıza, evlatlarımıza tanıtmak."

'Bir çivi bile çakılmadı'

Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın ise yasağı şöyle anlattı:

"Elbette bu genel bir program olduğu için ilçe kaymakamımızın veya yöneticilerimizin bu konuda bir müdahili olduğunu açıkça pek düşünmüyorum. Çünkü çalışmalarımızda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamıyoruz. Ülkemizin şartları gereği çok fazla sorgulamıyoruz bunları. Ben iyi niyetli olduklarına, bir şeyler yapmaya çalıştıklarına inanıyorum.

Asıl konunun şu olduğunu düşünüyorum. Dün Köy Enstitüleri'nin yerleşkelerini gezdik. Ben orada gezerken şunu görüyordum. Orada bir sesler duyuyorduk... Orada 1940'lı yıllardaki öğrencilerin seslerini, cıvıltılarını duyuyorduk. Biz bu yerleşkeyi iki yıl önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş ile birlikte ziyaret ettik. O bölgede yıkılan, yıkılmakta olan binaları gördük. Kendisi, MEB'den de yetki alarak, restorasyonunun yapılması için çalışmalarını başlattı. 'Artık düzelecek. Mirasa sahip çıkacağız' dedik. MEB izin verdi. Ancak büyükşehir belediyemiz bütün çalışmaları hazırladıktan 4 ay sonra MEB'in bunu yapacağı söylendi. Ne yazık ki burada görüyorum ki bir yılda bile binalarımız yıkılma noktasına geldiler. Bir çivi bile çakılmadı."

Destek istedi

"Neden bize yasak getirdiklerini anladım" diyen Asker, sosyal medya hesabından bu görüntüyü paylaştı:

TT oldu

Yasağın ardından tepkilerini dile getirerek Halk TV’ye destek olan yurttaşlar #hasanoğlanyalnızdeğildir etiketini TT listesine taşıdı.