Gaziantep'te Mezbaha Olarak Adlandırılan Fabrikanın Girişindeki Reklam Pes Dedirtti

Gaziantep'te Mezbaha Olarak Adlandırılan Fabrikanın Girişindeki Reklam Pes Dedirtti
9 işçinin ellerini kaybettiği fabrikanın girişine konulan reklam panosu pes dedirtti. Gaziantep'te son 8 yılda 9 işçinin elini kaybettiği fabrikanın girişine konulan reklam tepki çekti.

Evrensel'den Mehmet Türkmen ve Mazlum Ayçiçek'in haberine göre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, geçtiğimiz günlerde son on yılı kapsayan ‘Gaziantep iş cinayetleri raporu’nu açıkladı. Bu rapora göre, Gaziantep’te son on yılda 427 işçi çalışırken iş cinayetine kurban gitti. Sayılar Türkiye ortalamasının çok üzerinde.

500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YER ALIYOR

Gaziantep’in en hızlı büyüyen firmalarından biri de Akınal Tekstil. Saim ve Suat Akınal kardeşlere ait olan Akınal Sentetik Tekstil ve Koza Polyester adlı her iki şirket de İstanbul Sanayi Odası'nın “500 büyük sanayi kuruluşu” listesinde yer alıyor.

mezhaba.jpg

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Akınal Sentetik Tekstil'de 8 yılda en az 9 işçi ellerini, bir işçi hayatını kaybetti. Söz konusu iş yerinde çalışan Ali Zorkuşçu, Evrensel, 8 buçuk yıl çalıştığı Akınal Sentetik’te bu yılın ocak ayında sol elini makinenin tarağına kaptırdı. Eli kurtarılmayarak ampute edilen Ali, “Fabrika değil mezbaha burası" diyerek tepkisini dile getirdi.

2017 yılında 21 yaşındaki Halil Tapar adlı genç bir işçi ise sarıcı denen makinenin silindiri arasında sıkışarak hayatını kaybetti. Ali’nin deyimiyle, “Fabrika değil mezbaha burası.”

gaziantep-fabrika.jpg

REKLAM PES DEDİRTTİ

Akınal Tekstil'in bulunduğu Gaziantep (OSB) girişinde billboardlarda yer alan reklam ise pes dedirtiyor. Reklam panosunda “El cerrahisi 7/24 yanınızdayız” yazıyor.

Etiketler :