Bir Festival Daha Yasaklandı

Adana’da bugün başlayan ve 15 Ekim’e kadar sürecek olan Çukurova Rock Festivali, valilik tarafından iptal edildi. Valiliğin gerekçesi” alkol kullanımı” ve “güvenlik” olarak açıklandı.

Bugün başlaması planlanan 6. Çukurova Rock Festivali, Adana Valiliği tarafından yasaklandı.

Valiliğin yasak kararında; “Etkinliğin yapılacağı yer ve çevresinde alkol satışı yapan iş yerlerinin bulunmasından dolayı etkinliğe katılacaklar arasında yaşı küçük şahısların da bulunacağı göz önüne alındığında alkole dayalı olarak (cinsel saldırı, kasten yaralama, hırsızlık vb.) asayiş olaylarının yaşanabileceği” gerekçesine yer verildi.

Organizasyon şirketi 18 yaş altının alınmaması, alanda alkol satılmaması taahhüdü ile yeniden başvurmasına rağmen, buna da yanıt verilmediği bildirildi.

Adana’da 2017 yılından beri düzenlenen ve bu yıl 12-15 Ekim 2023 tarihleri arasında 6’ncısı yapılması planlanan Çukurova Rock Festivali, etkinliğin başlamasına sayılı saatler kala Adana Valiliği tarafından yasaklandı. Adana’nın Seyhan ilçesindeki Bacardi Birbiçer Tesisleri’nde 12-15 Ekim arasında Ceza, Uzi, Selda Bağcan, Dedublüman, Gazapizm, Umut Kuzey, Güneş, Emir Can İğrek, Pentagram, Manuş Baba’nın da aralarında olduğu 20 sanatçının sahne alacağıÇukurova Rock Festivali, 6’ncı yılında yasaklandı.

Valiliğin yasağı ile ilgili açıklamayı bugün festivalin organizasyonunu yürüten Milyon Yapım yaptı.

Açıklamada Şöyle Denildi:

“FESTİVAL ALKOLSÜZ YAPILIRSA İZİN VERİLECEK''

“Temmuz ayında yapılan başvuruya şifahen sorun olmadığını ileten Adana Valiliği, ısrarlı aramalarımıza ve izne ilişkin bir yazı istememize rağmen herhangi bir şey tebliğ etmeyip organizasyonun başlangıç tarihinden bir gün önce festivalin yapılamayacağını bildirdi. Festival alanında 300 çalışanla birlikte, 30 tır malzeme, devasa sahne, mobil tuvalet, bariyerler, arama kapıları kurulduktan sonra gelen tebligat, maddi manevi altından kalkılamayacak bir problem haline geldi. Festivalle alakalı olmayan, festival alanından 500 metre uzakta bulunan tekel bayileriyle ilgili, trafik ile ilgili sudan sebeplerle Çukurova Rock Festivali’ne izin verilmezken, buna rağmen çözüm arayışına girdik. Festivalin alkolsüz yapılması, 18 yaş altı katılımcıların etkinliğe alınmaması ve kamp olmaması halinde izin verileceğini şifahen söyleyen Güvenlik Şube Müdürü ve diğer yetkililerin talebi doğrultusunda bu şartları kabul ettiğimizi taahhüt eden yeni bir dilekçe ile Adana Valiliği’ne başvurduk. Her türlü şartları yerine getirmemize rağmen Valilik olumlu veya olumsuz bir yanıt vermedi.

“YASAK KARARINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Bu karar ile, 12 bin civarı insanın bilet alarak katılım göstereceği Çukurova Rock Festivali’nde rezervasyon yaptırılmış oteller, yiyecek-içecek stantları, bölgedeki taşımacılar, otellerinde sahne almayı bekleyen sanatçılar ve bölge esnafı dahil herkes mağdur olacaktır. Mevcut ekonomik şartlarda dahi ısrarla ekonomi yaratmaya çalışan şirketimize geri dönülmez zararlar vereceği tartışılmaz. Bir hafta önce yapılan Adana Lezzet Festivali, Altın Koza Film Festivali, Çukurova Üniversitesi’ndeki konserler, 2-5 Kasım tarihlerinde Aqualand’de yapılacak Adana Gençlik Festivali dahil birçok festivalin olduğu Adana’da özellikle bu festivalin yaptırılmak istenmemesini anlamak mümkün değil. Adana Valiliği’nin iptal kararına ilişkin son dakikaya kadar iyi niyetle uzlaşma çabası içerisinde olduğumuzu, bu yüzden hukuki bir işlem başlatmadığımızı ifade ettik. Fakat gelinen noktada tüm yolların kapandığı tarafımıza şifahen bildirildiğinde hukuki olarak başvurmak için avukatlarımız gerekli girişimleri yaptı.”

Adana Valiliğinin Yasak Kararı Şöyle:

“ALKOLE DAYALI OLARAK (CİNSEL SALDIRI, KASTEN YARALAMA, HIRSIZLIK VB.) ASAYİŞ OLAYLARININ YAŞANABİLECEĞİ…”

“Umut Kuzey tarafından Milyon Yapım Organizasyon olarak, 12-13-14-15 Ekim 2023 tarihlerinde Seyhan mevkii Bacardi Birbiçer Tesislerinde düzenlemek istenilen "Çukurova Rock festivali" etkinliğine ilişkin, İl Emniyet Müdürlüğünün 14.09.2023 tarih ve 2023091314305371376 sayılı yazılarında ‘Etkinliğinin yapılacağı alanda gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasında organizasyon tarafından zafiyetler oluşabileceği, alan çevresinin açık olması ve etkinliğin yapılacağı yer ve çevresinde alkol satışı yapan iş yerlerinin bulunmasından dolayı etkinliğe katılacaklar arasında da yaşı küçük şahıslarında bulunacağı göz önüne alındığında alkole dayalı olarak (Cinsel Saldırı, Kasten Yaralama, hırsızlık vb.) asayiş olaylarının yaşanabileceği, ayrıca etkinlik alanının bulunduğu Kasım Gülek Bulvarında trafiğin yoğun olması nedeniyle etkinlik alanı ve çevresinde yeteri kadar park alanının bulunmaması sebebiyet verebileceğinden etkinliği düzenlenmesinin emniyet ve asayiş yönünden uygun olmayacağı.’ değerlendirildiği göz önünde bulundurarak; bahse konu etkinliğin düzenlenmesi Valilik Makamının oluru ile 5442 sayılıİl İdaresi Kanunun 11. maddesinin (c) fıkrası hükmü gereğince uygun görülmemiştir.”

Etiketler :