Eskişehir Belediyesi'ne Büyük Çevre Ödülü

Eskişehir Belediyesi'ne Büyük Çevre Ödülü
Türkiye genelinde Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler ve Sular İdareleri arasında düzenlenen “2. Su ve Çevre Ödülleri”  başkentte yapılan törenle sahiplerini buldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Porsuk Çayı Islah...

Türkiye genelinde Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler ve Sular İdareleri arasında düzenlenen “2. Su ve Çevre Ödülleri”  başkentte yapılan törenle sahiplerini buldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Porsuk Çayı Islah Projesi ile ‘En İyi Rehabilite’ dalında verilen ‘Büyük Çevre’ ödülüne layık görüldü.

Hayata geçirdiği şehircilik projeleri ile Türkiye’de örnek gösterilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ödüllerine bir yenisini ekledi. Büyükşehir Belediyesi, ikincisi düzenlenen  ‘Su ve Çevre Ödülleri’ töreninde, ‘En İyi Rehabilite’  dalında  ‘Büyük Çevre’ ödülünü aldı.

Ankara’da Meyra Palace Hotel’de Hayat İçin Su Derneği’nin(HAYSU) düzenlendiği törene Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Adar katıldı.  Türkiye genelinde Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler ve Sular İdareleri arasında düzenlenen ‘2. Su ve Çevre Ödülleri’ jürisi, yaşam kalitesini artıran, sürdürülebilir kaynakları verimli bir şekilde kullanarak, akılcı çözümlerle alt yapısını oluşturmuş çevrenin, ekonomiye ve yaşam standartlarına getirdiği kaliteyle dikkat çeken projeleri değerlendirdi.

Dünyada ve ülkemizde bir çok belediyenin örnek aldığı, Porsuk Çayı Islah Projesi, Su ve Çevre Ödülleri jürisinin değerlendirmeleri sonucunda, rakiplerini geride bırakarak, ‘En İyi Rehabilite’ dalında verilen ‘Büyük Çevre’ ödülüne layık bulundu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Adar, ‘Büyük Çevre’ ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 1999 yılında içinde hiçbir canlının yaşamadığı Porsuk Çayı’nın, Başkan Büyükerşen’in geliştirdiği proje ile Eskişehir’e yeniden hayat verdiğini belirterek, “Eskişehir’i turistik amaçlı bir cazibe merkezi haline getiren en önemli unsurların tümü, Porsuk Çayı ile yakından ilişkilidir. Porsuk Çayı, harcanan bütün emeği Eskişehir’e şimdiden geri ödemiştir. Porsuk Projesinin asıl gurur verici yanı, içinden akarsu geçen diğer şehirler için de, canlı bir model olmasıdır. Porsuk Projesi, gerek ülke içinden, gerek ülke dışından birçok şehrin ve belediyenin örnek aldığı bir proje olmuştur. Avrupa’nın önemli şehirlerinin belediye başkanları ve teknik ekipleri gelip Porsuk Projesi’ni yerinde izlemekte ve bizden destek istemektedirler. Bu projenin ve bu katkının sizler tarafından da değerlendirilip ödüle layık görülmesi, bizi daha güzel projeler için teşvik etmektedir” dedi.

HAYSU Başkanı Melih Furkan Yapalak, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Adar’ı tebrik ederek, Porsuk Projesinin bir şehre yeniden hayat vermesini takdir ettiklerini söyledi.