Eski uzman çavuş dehşeti yaşattı: Üç kurşun sıktığı kadını yola attı

Eski uzman çavuş dehşeti yaşattı: Üç kurşun sıktığı kadını yola attı
Geçen 11 Mayıs akşamı Şile-Ağva yolunda seyir halindeki araçta dehşet dolu dakikalar yaşandı. İkisi erkek 3 kişinin olduğu araçta bir anda üç silah sesi duyuldu. Eski uzman çavuş Mert Özata (27), aracın ön koltuğunda oturan S.A’ya (29) üç kurşun sıktı. Aracı süren O. T. ile Özata, genç kadın kanlar içindeyken yola attı. Özata tutuklu bulunurken O. T. (22) geçen hafta tahliye oldu.

Şile Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma dosyasına göre olay 11 Mayıs akşamı yaşandı. Ataşehir’de taksicilik yapan A. K. aracılığı ile S. A. ile 10 ay kadar önce tanışan eski uzman çavuş Mert Özata, olay günü arkadaşı O. T. ile buluştu. T.’nin ifadesine göre Özata, kendisine, A’yı yemeğe götüreceğini, birlikte gitmelerini teklif etti.

Art arda 3 kurşun sıktı

İkili, Özata’nın aracı ile bir süre dolaştıktan sonra A’yı yaşadığı yerden alarak yola çıktı. O. T. aracı sürerken A. bu ise hemen yanındaki koltukta, Özata ise arka koltukta oturuyordu. Araç seyir halindeyken bir anda Amaç ile Özata arasında tartışma yaşandı. Özata, aracında bulundurduğu silahı alarak ilk olarak Amaç’ın dizine doğru bir el ateş etti. Genç kadın şok geçirirken ikinci ve üçüncü kurşunlar da art arda sıkıldı. Kurşunlardan biri A’nın çenesine diğeri ise ensesine denk geldi.

Kanlar içindeyken araç yola devam etti

Genç kadın kanlar içinde kalırken, araç Şile-Ağva yolundaki bir kamp alanına yaklaştı. Bu esnada araç durduruldu. S.A, ıssız bir noktada kanlar içindeyken araçtan çıkarıldı. Saat 20.45 sıralarında genç kadını yolun kenarında bırakan ikili İstanbul yönüne doğru yol aldı.

‘Beni araçtan attılar’ diyebildi

S.A, yarı baygın halde yola yatarken yoldan geçen A.E. (58), aracını durdurarak yaralı kadının olduğu noktaya geldi. Bilinç kaybı yaşamaya başlayan genç kadın A. E.’ye yalnızca “Beni bir araçtan attılar” diyebildi. A. E. 112’yi arayarak ambulans talebinde bulundu. S.A. hızla hastaneye kaldırıldı.

Saatler içinde ikisi de yakalandı

S.A. yoğun bakıma kaldırılırken saat 21.30 sıralarında olay yerine Şile Merkez Jandarma Komutanlığı ekipleri geldi. Jandarma, ilk olarak genç kadının da içinde olduğu aracın plakasını belirledi. Tüm ekiplere aracın plakası anons edildi. Özata gece 01.00 gibi Okmeydanı bölgesinde yakalandı. Özata’nın verdiği bilgi üzerine O. T. de evinde gözaltına alındı. İki şüpheli emniyet ifadeleri sonrası adliyeye sevk edildi.

‘Paramı vermedi; silah bir anda patladı’

Özata, olaya ilişkin sorgusunda “Ben, S.A. ile, aracını satın almak üzere anlaştım. 22 bin liralık ön ödemeyi de yaptım. Ancak, ne aracın iadesini yaptı ne de verdiğim parayı iade etti. Olay günü de bu konuyu konuşmak üzere görüştük. Bana, parayı vermeyeceğini söyledi. Ben de, silahı elime aldım. O an aramızda arbede yaşandı. Ve silah ateş aldı. Ben de panikledim. Korktuğum için oradan kaçtık” dedi.

İfadeleri çelişti

O. T. ise, Mert Özata’dan farklı bir ifade verdi. T., Özata ile S.’nın, varlıklı yaşlı bir kişiyi dolandırmak için aralarında konuştuklarını, ancak kendisinin dahil olmadığını öne sürdü. T., Özata’nın S.A’yı vurması üzerine kendisinin de şok geçirdiğini, bu kişinin tehdidi ile genç kadını araçtan çıkarmaya yardım ettiğini söyledi.

İki şüpheliden biri tutuklu

İki şüpheli olaydan bir gün sonra çıkarıldıkları Şile Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Hakimlik, geçen hafta tutukluluğa yapılan itiraz sonrası O. T’yi adli kontrol şartı ile tahliye etti; Özata’nın tutukluluğunun devamına karar verildi. Şüpheliler ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘nitelikli yağma yapmakla’ suçlanıyor.