Erken seçime en çok üzülecek 26 AKP'li

Erken seçime en çok üzülecek 26 AKP'li
Olası bir erken seçim üç dönem kuralı nedeniyle parlamentoya veda eden 70 AKP’liye yeniden adaylık yolunu açıyor. 26 isim ise yeni "3 dönemlikler"...Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre olası bir erken seçim üç...

Olası bir erken seçim üç dönem kuralı nedeniyle parlamentoya veda eden 70 AKP’liye yeniden adaylık yolunu açıyor. 26 isim ise yeni "3 dönemlikler"...

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre olası bir erken seçim üç dönem kuralı nedeniyle parlamentoya veda eden 70 AKP’liye yeniden adaylık yolunu açarken, 7 Haziran’la birlikte 3. dönemine başlayan aralarında bakanlar Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek ve İdris Güllüce’nin de bulunduğu 26 ismi ise Meclis dışı bırakacak. Ancak kulislerde olası bir seçim durumunda AKP’nin tüzük değişikliği yoluyla üç dönem kuralını kaldırabileceği de konuşuluyor.

70 İSİM SEVİNECEK

Koalisyon arayışlarının sonuç vermemesi halinde seçimin tekrarlanması olasılığı AKP’li eski ve mevcut pek çok milletvekilini yakından ilgilendiriyor. 7 Haziran seçiminde AKP’den aralarında Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Ali Babacan, Bekir Bozdağ, Salih Kapusuz, Hüseyin Çelik gibi partinin ağır toplarının da bulunduğu 70 isim, tüzükteki üç dönem sınırı nedeniyle yeniden aday olamamıştı. Partinin tecrübeli kadrosunu bir anlamda tasfiye eden üç dönem kuralı nedeniyle, 25. dönemde benzer bir sendromun yaşanmaması için AKP yönetimi 7 Haziran listelerinde 2. dönemini tamamlayıp 3. dönemine başlayacak pek çok isme de yer vermemişti. Parti yönetimince aday listelerine 7 Haziran’la birlikte 3. dönemine girecek sadece 26 isim alındı.

26 İSİM ÜZÜLECEK

Seçim sonrası oluşan tabloyla birlikte koalisyon hükümeti olasılığının yanı sıra erken seçimin de gündemde olması ise AKP’de üç dönem kuralının yeniden tartışılmasına yol açtı.

AKP tüzüğüne göre üç dönem milletvekilliği yapan, bir dönem ara vermeden yeniden aday olamıyor. 25. dönem parlamentosunun Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumunun ardından başlayacak anayasadaki 45 günlük süre içinde hükümetin kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı’nın kararıyla seçimlerin yenilenmesi yoluna gidilmesi ya da siyasi çevrelerce dillendirilen, “yeni bir hükümet kurulsa dahi uzun ömürlü olmaz en geç 2 yıl içinde seçime gidilir” tezinin doğru çıkması durumunda, 7 Haziran’da zorunlu olarak Meclis’e veda eden 70 isim için “ara verme” dönemi jet hızıyla tamamlanmış olacak. 26. dönem parlamentosu için yapılacak seçimlerle birlikte 70 isme yeniden milletvekili adaylığı yolu açılacak.

Ancak 70 ismi sevindirecek bir erken seçim, eğer bu süreçte AKP tüzüğündeki üç dönem sınırlaması kaldırılmazsa ise, bu kez de 22 ve 23. dönemde milletvekilliği yapıp 7 Haziran’da yeniden seçilen 26 milletvekili ismi üzecek. Çünkü 25. dönemle birlikte üç dönemini tamamlamış olacak 26 isim tüzük kuralı uyarınca yeniden aday gösterilemeyecek.