Erdoğan'ın Soros albümü

İş insanı Osman Kavala'yı "Soros'cu" diyerek itham eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın George Soros ile 2005 yılında yaptığı iki görüşmenin fotoğrafları yıllar sonra HalkTV ekranlarında yeniden gündeme geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2021 22:50

Tutuklu iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala, serbest bırakılması için on ülke büyükelçisinin yaptığı çağrıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın peşpeşe sert yanıtlar verdi.

Daha önce kaval için defalarca Soros'cu nitelemesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti dönüşünde ise Kavala için 'Soros artığı, Soros'un Türkiye şubesi' ifadesini kullandı.

2003.jpg
(2003 - Davos Zirvesi-Sağda Recep Tayyip Erdoğan, Egemen Bağış, Ömer Çelik, Solda George Soros)

Bu ifadelere yanıt veren Kavala, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyareti dönüşü benimle ilgili kullanmış olduğu 'Soros artığı'gibi ifadeler son derece esef vericidir ve Cumhurbaşkanlığı makamının ciddiyetine uygun düşmemiştir" diye başladığı açıklamasında, kendisine yöneltilen suçlamaların herhangi bir delile dayanmadığını ve buna rağmen dört yıldır tutuklu olduğunu hatırlattı.

2005-davos.jpg
(2005- Davos Zirvesi- Sağda Ali Babacan, Egemen Bağış, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Unakıtan, Cüneyt Zapsu,George Soros)

George Soros'u temsil eder nitelikte bir yetki ve statüsünün olmadığını vurgulayan Kavala, Erdoğan'ın George Soros'la yaptığı görüşmelere de atıfta bulundu.

2005.jpg
(2005- Davos Zirvesi- Sağda Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Unakıtan, Sol başta George Soros)

HalkTV ekranlarında yayınlanan Gökmen Karadağ ile Açıkça programında Gazeteci Barış Pehlivan, Erdoğan-Soros görüşmesinin ilki olan ve kamuoyunda sıklıkla yer alan 2003 Davos görüşmesinin yanı sıra 2005 yılında Davos ve Ankara'da yapılan iki görüşmeye dair fotoğraf karelerini yeniden gündeme getirdi.

2005-haziran-ankara.jpg
(2005 Haziran- Ankara Sağda Kemal Unakıtan, Ali Babacan, Abdüllatif Şener, Recep Tayyip Erdoğan, Sol başta George Soros)

Görüşmelerin kamuoyunda çok fazla bilinmediğini ifade eden Pehlivan, görüşmeye dair detayları da paylaştı. Tek tek ekrana getirilen karelerde o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra AKP'de uzun süre görev alan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eski Maliye Bakanı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AB eski Bakanı Egemen Bağış ve eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yer alıyor.