Erdoğan 'TOGG' sorusunu yarıda kesti: Fiyatı sorma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında TOGG’la ilgili gazetecinin soracağı soruyu yarıda keserek, “Fiyatı sorma” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Heyecanla beklenen TOGG ile ilgili soruya cevap veren Erdoğan, elektrikli otomobillerde fiyatları düşürecek düzenlemeyle ilgili de açıklama yaptı.

TOGG'un üretimiyle ilgili soruya Erdoğan,” "Hedefimiz bu yıl içerisinde çıkartıp keyfini beraberce inşallah tatmak. Bursa Gemlik’te yer alacak fabrika inşaatı Temmuz 2020‘de başlamıştı. Boya, gövde tesisi ile 1.6 kilometre test pisti tamamlandı. Montaj tesisinin yüzde 98'i tamamlandı. Avrupa'nın en temiz boyahane tesisinde kimyasal dolum aşamasına geçildi. Tesisler bu yılın son çeyreğinde seri üretime hazır hale gelecek. İlk seri üretim araçlar bu yılın son çeyreğinde banttan inecek. Batarya konusunda üretimi Türkiye'de yapılacak. Çalışmalar devam ediyor" dedi.

'Fiyatı sorma'

Gazetecinin TOGG’la ilgili sorusunu yarıda kesen Erdoğan, “Fiyatı sorma” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Erdoğan, "Gemlik'te 250 robot parçalı denemelerin ardından deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladı. Avrupa'nın en temiz boyahane tesisinde kimyasal dolum aşamasına geçildi. Montaj tesisinde ise ekipman kurulumu tamamlanarak devreye alma çalışmaları da bu arada başladı. Tesisler bu yılın son çeyreğinde seri üretime hazır hale gelecek. Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar, bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek. Motor gücü 160 kilovatı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için daha önce yüzde 60 olarak uygulanan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisini yüzde 10'lara kadar düşürdük." dedi.

Tahıl sevkiyatı mutabakatı

Erdoğan’ın programda yaptığı diğer açıklamalardan satır başları özetle şöyle:

“Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına güvenli ihracına yönelik mutabakatın başarılı şekilde imzaladık. Planın başarılı şekilde uygulanmasıyla vahim boyutlara ulaşmakta olan küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlayacak. Ortaya çıkabilecek kıtlıklar peşinen önlenecek. Yürütülen müzakereler çok hassas ilerledi. Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Buradaki başarısızlık hepimizin aleyhine olacaktır. Savaşın başından beri önceliğimiz ateşkesin sağlanmasının ardından sürdürülebilir bir anlayış var.

'Olay sadece İsveç, Finlandiya değil'

PKK, PYD ve FETÖ’ye destek verilmeyeceğini kırmızı çizgimiz olarak anlattık. İsveç ve Finlandiya’dan teröre verilen desteğin kesilmesi noktasında somut beklentilerimiz var. Bu ülkeler ortak mekanizma toplantılarında teröre desteğin sonlandırılması için atılan veya atılmayan adımların muhasebesi ortaya konacaktır. Türkiye’den bu konuda taviz verilmesi beklenmemelidir. Olay sadece İsveç, Finlandiya değil Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de, İtalya’da böyle, İskandinav ülkelerinin hemen hemen tamamında böyle.

'Müslüman, Müslümana ters bakacak değil'

Yunanistan, güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor. Ne gerekiyorsa vakti, saati geldiğinde Türkiye olarak yaparız. ABD'ye Fransa'ya saldırarak ‘Türkiye'ye vermeyin’ diyorlar. Ama biz duruşumuzla konumumuzu koruyoruz. Buradan gereken dersi almışlardır. Yunanistan'ın sürdürdüğü bu faaliyetler sadece Lozan anlaşmasına değil, Paris Anlaşması'na da ters. Bu adaların egemenliğinin gayri askeri statü altında kalmasıyla verildiğini sanırım Miçotakis bilmiyor. Sanırım öğrenecek. Mısır ile ilgili süreç alt düzeyde devam ediyor. Üst düzeyde de bu işin olmaması gibi bir şey söz konusu değil. Yeter ki birbirimizi anlayalım. Bu da olabilir. Çünkü Mısır halkı, Müslüman. Müslüman, Müslümana ters bakacak değil.

'Mültecilerden geri dönüşleri artıralım diyoruz'

Biz Suriye'nin kuzeyinde hedef olarak 250 bin briket ev yapmayı planlıyoruz. Bunları AFAD'ımızla birlikte yapıyoruz. O ilkel çadırlarda insanları yaşaması ne insani ne de İslami değildir. AFAD'ın koordinesinde, STK'larımızın katılmasıyla şu ana kadar 100 bine yakın konutu bitirdik. Ve devam ediyor. Şimdi yeni bir projeye gireceğiz. Zemin artı kat şeklinde. Buralara bizdeki mültecilerden geri dönüşleri artıralım diyoruz.

'Fındık üreticisini asla enflasyona ezdirmeyiz'

Vatandaşın araçlarıyla olsun, piyasadaki alışveriş hareketliliğine bakıyorum gayet iyi noktada. Maliyet enflasyonu noktasında bana göre işi yönetiyoruz. Şu anda bizim son yaptığımız zamlarla, vatandaşın cebine giren parada ciddi bir artış oldu.

Hafta sonu ben Ordu'ya gidiyorum. Orada da herkesin beklentisi ‘Acaba fındık fiyatları ne olacak.’ Açıklayacağız tabi. Fındığın olduğu yerlerde mevsimi geldi. Dalaverecilere bırakmadan bu açıklamayı yapacağız. Ben Bay Kemal ve hanımefendinin ağzına bakıp açıklama yapmam. Biz bu açıklamayı yapıp, bütün fındık üreticisini asla enflasyona ezdirmeyiz.

'Yapılan çalışmalarla 850 TL'ye gelecek burs'

Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Bir de üniversite öğrencilerinden harç alınıyordu. Harcı, Bay Kemal söyledi de mi kaldırdık, yoksa yanındaki ortağı söyledi de mi kaldırdık? Şimdi yapılan çalışmalarla 850 TL'ye gelecek burs.

Kredinin 3 ayağı var. Krediyi alıyorsan, anında ödemen diye bir şey yok. Sigortalı işi bulduktan sonra 2 yıl gibi bir süre içerisinde de bunu ödeyeceksin. Burada faiz falan yok. Başbakanlığım dönemimde de açıklamıştım. Ne faiz ne enflasyon. Sadece anapara. Biz öğrencilerimizi kesinlikle muhalefetin bu saçma sapan yaklaşımlarına ezdirmeyiz.

Muhalefetin bu projelere karşı yaklaşımı her zaman yapılmaması istikametinde oldu. Mesela Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılırken, yapılmaması için denizden motorlarla Anadolu Kavağı'na geldiler. Gösteriler yaptılar. Biz yaptık ve şu anda yoğun bir şekilde trafiği var. Ekonomi olarak battık diyenlere cevap oradan geçen otobüsler, TIR'lardır. ‘Bu ülke batmıştır’ diyenleredir. Herkesin altında arabası da var, maşallah.

'Seçimlerin kazası, telafisi olmaz'

2023 seçimlerini de bu zamana kadar girip galip çıktığımız seçimlerden daha önemli görüyoruz. Bu seçimi de bir dönüp noktası olarak görüyoruz. Seçimlerin kazası, telafisi olmaz. Sen ben değil, bütün bir ülke kaybeder. AK Parti'nin kazanması Türkiye'nin kazanması demek.

'O makamlara kendileri layık oldukları için gelmediler'

Cumhur İttifakı olarak kendimizden sorumluyuz. Bizim partilerimizin arasında bir sorun söz konusu değil. Adayımız belli. Aşk ile koşan yorulmaz dedik. 2023 seçimlerinde 20 yılı aşan bir tecrübeyle milletimizin karşısına çıkıyoruz. Şu anda ortaklıklarını açıklayamadıkları partinin de durumu ortada. Onlar nasıl bir ihanetin içinde olduklarını kendileri düşünmesi lazım. O makamlara kendileri layık oldukları için gelmediler. Onlara makam verildiyse hepsi de onlara bir irade makamları verdi. Onlar bunun kadir kıymetini bilmedi. Şu anda masanın etrafında dönüp dolaşıp bir şeyler yapmaya gayret ediyorlar.”