Erdoğan: Müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 millet bahçesinin toplu açılış töreninde, Marmara Denizi'nin müsilaj sorunu ile ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, "Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanımıza talimat verdim, müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Haziran 2021 16:02
Erdoğan: Müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 millet bahçesinin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Marmara'daki müsilaj sorununun çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na talimat verdiğini söyledi.

Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde 10 yeni millet bahçesinin toplu açılış töreninde konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Hastanelerimiz nasıl bu salgın döneminde milletimizin sağlığının korunmasında hayati öneme sahip olmuşsa millet bahçelerimiz başta olmak üzere yeşil alanlarımız da adeta insanlarımıza nefes borusu işlevi görmüştür.
Çevre alanındaki projelerimizi millet bahçeleriyle taçlandırıyoruz. Şehir merkezlerinde yer alan millet bahçelerimiz insanlarımıza yürüme mesafesinde erişim imkanı sağladığı için, afetlerde toplanma alanı olarak da hizmet verecektir.

Ağaçlandırma merkezlerinden alarak, ithal ederek İstanbul'un yol kenarlarını ağaçlandırdık. Çevre bizim işimiz, yeşil bizim işimiz. Bisiklet kullanımını da teşvik ediyoruz. Türkiye bisiklet yolu master planını tamamladığımızda  Avrupa bisiklet ağı ile bütünleştireceğiz.

Son dönemde Marmara'da karşımıza çıkan müsilaj gibi sorunların kaynağı arıtılmadan denize  bırakılan atıklardır. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanımıza talimat verdim. İBB niye yapmıyor, İzmir niye yapmıyor demeyeceğiz. Başta Marmara olmak üzere bu beladan denizlerimizi kurtaracağız. Haliç'i nasıl temizlediysek ki daha büyük belaydı, müsilaj sorunundan denizlerimizi kurtaracağız. Kirlilik kaynağı olabilecek her yerde denetimler yapıyoruz. Müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız"