Emekli Yarbay Korkut Eken'den Soylu'ya: Terör örgütlerini sevindirmiştir

Emekli Yarbay Korkut Eken, kendisi için “Hiç sevmem. Karanlık bir tiptir” ifadesini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Hayatımın hiçbir noktasında karanlık bir tip olmadım. Terör örgütlerini sevindirmiştir. O makamda oturan kişinin devlet adamlığı vasfı taşıması gerekir” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Haziran 2021 14:41
Emekli Yarbay Korkut Eken'den Soylu'ya: Terör örgütlerini sevindirmiştir

Emekli Yarbay Korkut Eken emekli olduktan sonra ismi organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi.

Peker, Youtube videolarıyla birçok iddiada bulunmuştu. Bu iddialardan biri de Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın 1996 yılında katledilmesine ilişkin Korkut Eken’i işaret etmişti. 

Korkut Eken’in Adalı cinayeti için kendisinden yardım istediğini, bunun için kardeşi Atilla Peker’i görevlendirdiğini belirten Peker, Atilla Peker savcılığa verdiği ifade de, gazeteci Adalı’yı öldürmek için Korkut Eken’le Kıbrıs’a gittiklerini açıklamıştı.

Korkut Eken ise iddialar karşısında Atilla Peker ile Kıbrıs’a gittiğini doğrularken, cinayette parmağı olduğu iddiasının ise yalan olduğunu savunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Korkut Eken ile ilgili soru üzerine “Hiç sevmem. Karanlık bir tiptir” ifadelerini kullanmıştı. 

‘Talihsiz bir açıklama' 

Cumhuriyet'ten Bülent Ecevit'in haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisi için kullandığı ifadeler karşısında uzun süredir sessizliğini koruyan Korkut Eken, dün yazılı bir açıklama yaparak İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarına tepki gösterdi. 

Korkut Eken'in açıklaması şöyle:

“Devlete 35 yıl onuru ve şerefiyle hizmet etmiş, 3 madalya sahibi, Kıbrıs ve Güneydoğu gazisi emekli bir MİT/asker personeli olarak bu sözlere cevabım şöyledir. Bizim PKK ile mücadelemiz, İçişleri Bakanımız henüz 15 yaşındayken, 15 Ağustos 1984’te başladı. Bugünkü teknik imkanların olmadığı (gece görüş sistemleri, haberleşmedeki yenilikler, İHA-SİHA gibi hava desteği yokken göğüs göğüse mücadeleyi kastediyorum) o günün şartlarını takdirlerinize bırakıyorum. Bizim literatürümüzde karanlık tip; uyuşturucu kaçakçıları, silah tacirleri, fuhuş çeteleri vesaire için kullanılan bir deyimdir.  Devlete bunca yıl hizmet etmiş, terörle mücadeleye yıllarını adamış bir vatansever olarak, bu sözleri ‘talihsiz bir açıklama’ olarak değerlendiriyorum.

'Hayatımın hiçbir noktasında karanlık bir tip olmadım'

Geçmişi bilmeyen geleceğe yön veremez. Yıllardır PKK ve DHKP-C’nin hedefi durumundayım. Bakanın bu açıklaması, sadece ve sadece bizi hedef tahtasına koyan terör örgütlerini sevindirmiştir. Hayatımın hiçbir noktasında karanlık bir tip olmadım. İçişleri Bakanlığı makamı bizim için kutsal olmakla birlikte, orada oturan ‘devlet adamlığı’ vasıflarını taşıması gereken bu kişinin açıklamalarını şiddetle reddediyorum”