Edirn'de Salon Tahsis Edilmeyen Tiyatro Sokakta Sahnelendi

Edirn'de Salon Tahsis Edilmeyen Tiyatro Sokakta Sahnelendi
Edirne'de öğretmenlerden oluşan metin inceleme komisyonunun içeriğini uygun görmeyerek Halk Eğitim Merkezi salonunu tahsis etmediği Can Yücel'in şiirlerinden uyarlanan ''Can'' adlı tiyatro oyunu, CHP'li Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın...

Edirne'de öğretmenlerden oluşan metin inceleme komisyonunun içeriğini uygun görmeyerek Halk Eğitim Merkezi salonunu tahsis etmediği Can Yücel'in şiirlerinden uyarlanan ''Can'' adlı tiyatro oyunu, CHP'li Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın teklifi üzerine trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'nde sahnelendi. Yaklaşık bin kişinin izlediği tiyatronun yönetmeni ve tek oyuncusu Kemal Kocatürk, 'Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için milli eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar' dedi.

Edirne Gençlik Kültür Evi, Genco Erkal'ın Can Yücel'in şiirlerinden uyarladığı Kemal Kocatürk'ün yönettiği ve oynadığı ''Can'' adlı tiyatro oyununun Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurdu. Öğretmenler oluşan metin inceleme komisyonu da tiyatro oyununun metinlerini inceleyip 'uygun' görülmediğini bir yazıyla Halk Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi. Yazıda salonun tahsis edilmemesi, 'uygun görülmedi' gerekçesiyle açıklanırken, Edirne Valiliği de tiyatro oyunu metnindeki siyasi ve argo içerik nedeniyle salon tahsisi yapılmadığını açıklamıştı. Tiyatro oyunun iptal edildiği sırada Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, sosyal paylaşım sitesindeki sayfalarından tiyatroyu oyununu kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'nde oynanmasını teklif etti.

TİYATROYU SOKAĞA TAŞIDILAR

Tiyatronun yazarı ve yönetmenin olumlu cevabı üzerine duyurular yapılarak ''Can'' isimli oyunun Saraçlar Caddesi'nde sahneleneceği açıklandı. Edirne Belediyesi tiyatro için caddeye platform ve sandalye düzeni kurarken, davete bastırıp dağıttı. Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu Kemal Kocatürk, tiyatronun mecburen sokağa taşındığını ifade ederek, 'Bazen sokağa da ihtiyaç vardır. Sokağın dili de iyidir. Can Yücel gibi bir adam da sokağa çok yakışıyor. Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için milli eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar. Sanki siyasi olmak suçmuş gibi. Halk Eğitim salonunda oynak için arkadaşlar başvurdu bizden metni istediler. Hakları olmadan incelemişler metni, enteresan bir şekilde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullarda oynanacaklar oyunlar listesinin belirlenmesinde kriter oluşturacak 25'inci maddeye istinaden incelenmiş ve oynanması sakıncalı bulunmuş. Bu yazıyı yazdılar, sosyal medyadan payladım. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oyunu sokakta oynayabileceğimizi ifade etti. Bizde buraya geldik. Bu durumu Edirne'nin yüz karası olmaktan çıkardığı için belediye başkanımıza ve Edirne Kültür Evi'ne teşekkür ederim' şeklinde konuştu.

BİN KİŞİ İZLEDİ

Tek kişilik tiyatro oyununda sahneye kırmızı bir merdivenle çıkan yönetmen ve oyuncu Kemal Kocatürk'ü aralarında Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan da bulunduğu yaklaşık bin kişinin ilgiyle izledi.