Eczacılardan çağrı: Beyan edilen maskeler, acilen yeterli sayıda ve sürekli dağıtılmalıdır

Eczacılardan çağrı: Beyan edilen maskeler, acilen yeterli sayıda ve sürekli dağıtılmalıdır

Maske satışlarının yasaklanması üzerine birçok yurttaş maske temini konusunda sıkıntı yaşadı. İstanbul Eczacı Odası, konuya ilişkin önemli bir çağrıda bulundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın maske satışlarının yasaklandığı ve devlet tarafından ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklaması üzerine İstanbul Eczacı Odası, üyelerine maske satışı yapılmaması tavsiyesini ivedilikle iletti.

Bunun üzerine evden çıkmak zorunda kalan yurttaşların birçoğu maske temini konusunda sıkıntılar yaşadı. İstanbul Eczacı Odası da bunun üzerine bakanlığa çağrı yaptıkları bir bildiri yayımladı.

Eczacılar, devlete çağrıda bulundu: Acilen yeterli sayıda ve sürekli dağıtım yapılmalıdır

Bildiride, virüsün yayılma hızının zirveye ulaştığı bugünlerde tedbiri alınmadan yapılmış açıklamalar nedeniyle halk sağlığının tehlikede olduğu vurgulanarak, bulaş riskinin azaltılması için acilen tedbir alınması gerektiği belirtildi. Oda,  "Devletimiz tarafından ücretsiz verileceği beyan edilen maskelerin, acilen yeterli sayıda ve sürekli dağıtımı yapılmalıdır," diyerek maske dağıtımı konusunda devleti göreve çağırdı.

Bildiride ayrıca, dağıtılan maskelerin halka ücretsiz bir şekilde ulaştırılması konusunda eczacıların gönüllü oldukları da ifade edildi.

İstanbul Eczacı Odası'nın bildirisi şöyle:

Sayın Sağlık Bakanımıza Çağrımızdır

Biz eczacılar, geçmişi bin yılları bulan ilaç biliminin temsilcileriyiz.

Bizler, Türkiye Cumhuriyetinin 64 yıllık en köklü meslek örgütlerinden birine sahip 26 bin eczane, binlerce kamu çalışanı ve binlerce teknisyeniyle sağlık zincirinin önemli bir bileşeniyiz.

Covid-19 pandemisiyle mücadelede başından beri, en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarıyız. Bu mücadele sırasında hayatını kaybeden, yoğun bakımda olan, entübe edilen ve şu an karantinada olan meslektaşlarımız ve çalışanlarımız var.

Bizler, canımız pahasına sahadayız ve halkımıza 7/24 ilaç ve sağlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz ve şartlar ne olursa olsun devam edeceğiz. Yeminimiz var.

Hal böyleyken pandeminin getirdiği kaos ortamında canımız pahasına hizmet vermeye devam ederken ulaşılamayan ya da fahiş fiyatlarla ulaşılabilen maske, dezenfektan için kamuoyu tarafından günah keçisi olarak eczacının hedef gösterilmesine de şiddetle karşıyız.

Değerli kamu otoritesi;

Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, önce Sayın Cumhurbaşkanımızın sonra da İçişleri Bakanı ve Sağlık Bakanımızın açıklamalarıyla, hastaların bulaş riskini azaltmak ve korunmak amacıyla kullanılan maskelerin özellikle eczaneler vurgusu yapılarak para ile satılamayacağı ilan edildi.

Bu açıklamadan sonra, artan maske fiyatları nedeniyle hedef haline getirilmek yükünden kurtulduğumuz ve devletimizin maskeye ücretsiz erişim sorununu çözdüğü sonucuna vararak, Eczacı Örgütü olarak, üyelerimize satış yapılmaması tavsiyemizi ilettik.

Ancak, son 48 saatte gördük ki, marketlere, pazar yerlerine, Aile Sağlığı Merkezlerine, hastanelere girmek isteyen ve işlerine gitmek üzere toplu taşıma araçlarına binmek isteyen vatandaşlarımız maske temininde çaresiz kaldılar.

Türkiye’nin 26000 noktasında hizmet veren eczacıların halka maske sunmasının tek bir sonucu olabilir,

“Ulaşılabilir ve güvenilir maske temini”

Değerli Kamu otoritesi,

Görünen o ki, maskenin devlet tarafından ücretsiz dağıtılacağı açıklaması altyapısı hazırlanmadan yapılmış bir açıklamadır.

Bugün geldiğimiz noktada, hem halkımızın maske takması zorunludur, hem de maske temin etme imkanı kesintiye uğramıştır. Halkımız denetimsiz üretilmiş, sokak tezgahlarında, tuhafiyede, nalburda satılan sağlıksız maskelere mahkum edilmiştir.

Eczacılar olarak uyarıyoruz,

Virüsün yayılma hızının en yüksek noktalara ulaştığı bu günlerde, tedbiri alınmadan yapılmış açıklamalar yüzünden halkımızın sağlığı büyük risk altındadır. Bulaş riskinin azaltılması ve salgınla mücadeleyi sekteye uğratacak bu uygulama için, bakanlıkların ivedilikle tedbir alması gerekmektedir.

Devletimiz tarafından ücretsiz verileceği beyan edilen maskelerin, acilen YETERLİ SAYIDA ve SÜREKLİ dağıtımı yapılmalıdır.

Bu zor günlerde, halk sağlığı için verdiğimiz mücadelede, biz eczacılar devletimizin temin edeceği maskeleri, halkımıza ulaştırmak adına da gönüllü olacağımızı buradan ilan ediyoruz.

Halkın eczacılarıyız ve halkımızın yanındayız.

İstanbul Eczacı Odası
Ecz. Zafer Cenap SARIALİOĞLU