Economist: Erdoğan, Yeni Zelanda saldırısını kullandı

Economist: Erdoğan, Yeni Zelanda saldırısını kullandı
İngiltere'de yayımlanan Economist dergisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yeni Zelanda'daki cami saldırısını siyasi puan toplamak ve muhafazakarları canlandırmak için kullandığını yazdı. 

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yeni Zelanda'nın Chirstchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırıları sonrası yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Economist, Erdoğan'ın saldırıları "siyasi puan toplamak ve yerel seçim öncesi muhafazakar tabanını canlandırmak için kullandığını" yazdı.

Economist'teki yazıda cami saldırılarıları sonrası Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'in izlediği çizgi ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları kıyaslanıyor.

BBC Türkçe'de yer alan yazıda, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırıdan küresel İslamofobiyi sorumlu tutmakta siyasi fayda görüyor" deniliyor.

Yeni Zelanda hükümetinin, özellikle de Başbakan Jacinda Ardern'in, korkunç saldırılara gösterdiği tepkiyle büyük takdir topladığını hatırlatan Economist'teki yazı şöyle sürüyor:

"Ardern, katledilen Müslümanların Yeni Zelanda'yı -'bizi'- temsil ettiğini, saldırganın nefret ideolojisinin ülkede yeri olmadığını vurgulamak için herşeyi yaptı. O yüzden, 20 Mart'ta Dışişleri Bakanı Winston Peters'ı nüfusunun çoğu Müslüman olan ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara 'karşı çıkmak' için Türkiye'ye gönderdiğini açıklamak zorunda kalması tuhaf bir durum."

 

Etiketler :