Dolar Türkiye'yi vuracak: Çeyrek litrelik yağlar piyasaya çıkabilir

Merkez Bankası'nda yaşanan kriz sonucu doların değer kazanması, ayçiçeğinde net ithalatçı olan Türkiye'de fiyatların artmasına sebep oldu. CHP'li Özcan Aygun, "Ayçiçeği fiyatı fahiş fiyatlara ulaşır. Çeyrek litrelik yağlar da piyasaya çıkabilir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Mart 2021 14:11
Dolar Türkiye'yi vuracak: Çeyrek litrelik yağlar piyasaya çıkabilir

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, 20 Mart'ta yayımlanan kararla ayçiçek tohumunun yanı sıra ayçiçek ve kanola ham yağ ve rafine yağlarda gümrük vergilerinin sıfırlandığını hatırlattı. Aygun, “Merkez Bankası Başkanı’nın da aynı gün görevden alınması ile ortaya çıkan dolar kurundaki ani yükseliş tüm piyasayı altüst etti. Üstelik birkaç gün önce Rusya, artık ayçiçeği yağı ihracatına yeni vergi getirme kararı aldı. Net ithalatçı olan ülkemiz bu durumdan çok olumsuz etkilenecek. Önlem alınmazsa ayçiçeği fiyatı fahiş fiyatlara ulaşır. Yarım litrelik ayçiçek satışlarından sonra çeyrek litrelik yağlar da piyasaya çıkabilir" dedi. 

Aygun, beş litrelik ayçiçek yağı fiyatının 80-120 TL bandında olduğunu hatırlatarak, önlem alınmazsa dolardaki artışa bağlı olarak fiyatların daha da artacağını söyledi. İthalatla fiyatları dizginleme politikasının yurtdışında alınan kararlarla geçersiz hale geldiğini belirten Aygun, “Rusya 1 Eylül’den itibaren ayçiçeği yağı ihracatında yeni vergi uygulayacak. Tohumu ihraç etmek yerine ürünü işleyerek ayçiçeği yağı ihraç etme ve bu yolla tarım ihracatını yukarı çekme kararı aldı” dedi. Aygun, tüm ülkelerin tarım ihracatını artıracak önlemler alırken, Türkiye’nin ithalatı teşvik eden kararlar almasına tepki gösterdi. Aygun, acilen yağlı tohum üreticilerine destek verilmesini ve ayçiçeğinin birçok bölgede ikinci ürün olarak teşvik kapsamına alınmasını önerdi.