Dışişleri'nden 10 büyükelçiye ilişkin açıklama: Açıklamaları hadsiz ve kabul edilemez

AİHM’in verdiği hak ihlali kararına karşın tutuklu olan Osman Kavala’nın serbest bırakılması için içinde ABD'nin de bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi ortak çağrısı sonrası Ankara'daki büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. Bakanlık, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 11:42
Dışişleri'nden 10 büyükelçiye ilişkin açıklama: Açıklamaları hadsiz ve kabul edilemez

AİHM’in verdiği hak ihlali kararına rağmen 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için içinde ABD'nin de bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi ortak çağrı yapmıştı. Bunun üzerine, ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara'daki büyükelçileri, açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Dışişleri, yapılan açıklamanın 'hadsiz' olduğu söylerken, 'Açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, söz konusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir' denildi.

Açıklama şu şekilde:

"Ülkemizde devam eden bir davayla ilgili olarak, diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde dün akşam ortak bir açıklama yayımlayan Ankara’daki bir grup Büyükelçi bu sabah Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştır. Bu ülkelerin Büyükelçileri/Maslahatgüzarlarına, sosyal medya üzerinden yapılan ve bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki bir süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, söz konusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir"