Dikiz aynasındaki ne işe yaradığını bilmediğiniz o küçük düğme aslında neden var?

Dikiz aynasındaki ne işe yaradığını bilmediğiniz o küçük düğme aslında neden var?
Dikiz aynasının altındaki küçük düğmenin (mandal) asıl görevini bilmeyen sürücülerin sayısı hiç de az değil. Peki bu düğmenin görevi nedir? Dikiz aynasının alt tarafında bulunan, öne ve arkaya eğilebilen küçük mandal ne işe yarıyor? Özellikle otomobil kullanmaya yeni başlayanlar bu konuyu merak ediyor.

Dikiz aynalarında geceleri yaşanan en büyük problem arkanızdaki araçların far ışığının aynadan yansıyarak gözünü almasıdır.

Bu problem mekanik ve elektronik olarak çözülmüştür. Mekanik olan dikiz aynalarının altında bulunan mandal kendinize doğru çektiğinizde ayna görüntüsü kararır. Bunun nedeni ise bu tip dikiz aynalarında kullanılan aynanın düz bir ayna olmamasıdır.

Bu aynalar cam ile birleştirilmiş V formunda bir aynadır. Mandalı kendinize doğru çektiğinizde aynadan değil cam üzerinden görüntü alırsınız ve arkadaki aracın ışığı sizi rahatsız etmez. Otomatik olarak kararan dikiz aynalarında ise aynada kullanılan sensör ve kimyasallar vasıtasıyla elektronik olarak karartılır.

dikiz-aynasi1.jpg

Dikiz aynası araçlar için oldukça önemli bir güvenlik cihazı. Yol kontrolü, yakınlarda başka araç olup olmadığı, şerit değiştirmenin güvenli olup olmadığı ya da arkadan gelen kontrolsüz bir aracın varlığını görme gibi çok sayıda fonksiyonu var. Dikiz aynası geri giderken, park eden de yararlı olur. Peki, dikiz aynasının altındaki küçük mandal ne işe yarıyor?

SEAT web sitesi şu açıklamayı yapıyor: 'Otomatik kararan dikiz aynası, arkadan gelen trafik nedeniyle gözünüzün kamaşmasını engellediği için gece sürüşlerinde daha fazla güvenlik sunar.

Bir ayna elemanı ve foto sensörler aracılığıyla önden ve arkadan gelen ışığı algılayan elektronik bir sistemden oluşur.

Arkadan gelen ışık miktarı önden gelen ışık miktarından fazlaysa ayna karartılır.

dikiz-aynasi2.jpg

Bazı modellerde 'açma' ve 'kapama' olmak üzere iki düğme bulunmaktadır.

Mazda web sitesinde şunları söylüyor: 'Otomatik karartma açıldığında, far parıltısını azaltmak için dikiz aynanız otomatik olarak kararacaktır.

'Arkanızdaki bir aracın farlarını aynalarınıza doğru tuttuğunu algılayabilen bir arka ışık sensörü bulunmaktadır.

'Araç her çalıştırıldığında, otomatik karartma özelliği etkinleştirilecektir.

dikiz-aynasi5.jpg

DİKİZ AYNASININ ALTINDAKİ MANDALIN GÖREVİ

Manuel bir dikiz aynanız varsa, alttaki mandal yukarı ve aşağı hareket eder. Bir yönü gündüz sürüş modunda kullanılır. Diğer yöne çevirdiğinizde gece sürüş moduna geçer. Yansıma daha loştur. Yani en özet haliyle dikiz aynasının altındaki mandal ile aynayı karartabilir ve karanlıkta arkanızdaki arabaların ışıklarından gözlerinizin kamaşmasını önleyebilirsiniz.

Bu özellik ile görüş alanı değişmez; karartma işlevine rağmen aynanın yeniden ayarlanması gerekmez.

Dikiz aynası camınız aslında düz değil, bir ucu diğerinden daha kalın. Dikiz aynasının altındaki mandalı çevirdiğinizde aslında ışığın içinden geçme şeklini ve nasıl geri yansıdığını değiştirirsiniz.

Gündüz sürüş modunda, ışığı ve görüntüleri yansıtan aynanın arka yüzeyidir. Mandalı çevirdiğinizde ve ayna camının yönünü değiştirdiğinizde, gördüklerinizden ön kısım sorumludur. Işığın size geri dönmeden önce önce camın arka tarafından geçmesi gerektiğinden, görüntü loştur ve arkanızdaki farların parlaması büyük ölçüde azalır.

dikiz-aynasi4.jpg

Otomatik kararan aynalar ise sürücünün aktif olarak müdahale etmesine gerek kalmadan daha fazla güvenlik sağlar

Bazı yeni araç modellerinde artık elektrikli karartma modu var. Aynaya yerleştirilmiş iki foto sensör, ışığın insidansını, yani aracın önündeki ve arkasındaki trafik alanı arasındaki parlaklık farkını ölçer. Arkadan gelen ışık önden daha fazlaysa, ayna otomatik olarak kararır. Sürücünün elleri direksiyon simidinde kalırken ayna hemen kararır ve takip eden araçların farları artık gözlerini kamaştırmaz.

Genellikle geri vites seçildiğinde veya iç aydınlatma açıldığında bu otomatik karartma fonksiyonu devre dışı kalır.

Etiketler :