Devlet Okulları Artık Özel Okullarla Yarışıyor! Para Almadan Kayıt Yapılmıyor

Devlet Okulları Artık Özel Okullarla Yarışıyor! Para Almadan Kayıt Yapılmıyor
Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, eğitim sektörünü durma noktasına kadar getirdi. Veliler, çocuklarını özel okullardan alıp, devlet okullarına kayıt yaptırmaya başladı. Ancak devlet okulları, velilerden, okula yardım adı altında 30 bin TL para istiyor. Bu ücret ödenmeden de kayıt yapılmıyor.

Özel okul fiyatları, TL’nin değer kaybetmesi ve yaşanan enflasyonla tavan yaptı. Özel okullara yapılan zamdan sonra veliler, çocuklarının kayıtlarını özel okullardan almaya, devlet okullarına vermeye başladı. Devlet okulları da velilerden bağış adı altında ücret almadan kayıt yapmıyor.

KAYIT ÜCRETİ 30 BİN TL

İstanbul Başakşehir’de bulunan İsmail Kemal Demiröz Ortaokulu, bir veliden 30 bin TL ücret istedi. Eğer bu ücret ödenmese kayıt yapılmayacağını da belirtti. Veli, çocuğunu okula kaydettirmek için bu ücreti ödedi.

Halktv.com.tr’ye konuşan veli, “Eğitim ve sağlık için vergimizi ödüyoruz. Ben, devlet okullunda da bu imkândan yararlanamayacaksam ne zaman yararlanacağım?” dedi.

BAKAN ‘BAĞIŞ YAPILABİLİR’ DEDİ

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçen yıl temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Okullarımızın ihtiyacını devlet karşılıyor. Kayıt yapmakla bağış arasında hiçbir ilişki yok ama isteyen velimiz, bağış yapabilir. Bunu engellemiyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm vatandaşları çocuklarına herhangi bir ek ücret ödemeden okullara kayıt yapabilecekler" demişti. Hatta geçen yıl İstanbul’da yaşanan bir olayda, ikinci sınıf öğrencilerinin velileri az bağışta bulundukları için ikinci sınıfların bulunduğu kat temizlenmemişti.

SINIFSAL FARK EĞİTİMİ ETKİLİYOR

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, Halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada, devlet okulları tüm çocuklar için eşdeğer nitelikli ve demokratik bir eğitim vermekte hızla uzaklaştığını belirtirken, bu durumun öğrenciler üzerinde böyle bir sorun yaratacağını şöyle ifade etti:
"Zengin bölgelerde daha çok özel okul, daha güçlü eğitim veren devlet okulları ortaya çıktı. Bu okulların öğrencileri, hatta öğretmenleri de birbirinden farklı nitelikler taşıyor. Kayıt parasının yüksek düzeyde istenildiği devlet okulları, velilerin eğitsel, kültürel ve ekonomik sermayelerinin daha yüksek olduğu okullar. Bu okullarda merkezi sınavlarda öğrencilerin başarısı da daha yüksek. Başarıyı etkileyen çok sayıda etken var. Çocuklar birbirine eşdeğer eğitim veren mahalle mekteplerinde okuyamaz hale geldi bu farklılaşmadan dolayı. Veliler kayıt üzerinde mahalle değişiklikleri yaparak başka bir semtteki okula çocuğunu neden yüksek bağış talebi ile kayıt yaptırmak istesin ki? Kamu hizmeti, piyasalardan bağımsız finansmanı vergilerle sağlanan bir hizmet üretimidir. Eğitimin özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesi öğlesine yaygınlaştı ki kamu okulları da piyasa dinamiklerinin içine çekilerek özelleştirme pratiklerinin parçası haline geldi. Özel okullar ve kamu okulları ayrımı birbirini de etkileyerek özel okul gibi ticarileşmeye açık kamu okulları doğdu."

Konu ile ilgili İsmail Kemal Demiröz Ortaokulu’nu aradık ancak bir dönüş alamadık.

*Veli ismi, velinin talebi üzerine verilmemiştir.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :