Destek paketlerinden kimler yararlanacak?
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.05.2021 07:10

Destek paketlerinden kimler yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklama ile pandemi döneminde çalışamayan esnafa destek yapılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre birinci gruptaki esnafa 5 bin lira, ikinci gruptaki esnafa 3 bin lira verilecek.

Birinci grup

Erdoğan’ın açıklamasına göre, birinci grup kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, öğrenci yurdu, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi yerler yer alıyor. Bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapılacak.

İkinci grup

İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, züccaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri yer alacak.

Lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcılar da bu gruba dahil olacak. Bu gruptaki yurttaşlara da yine bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak.