Depremzedelere fahiş fiyatlar: Fırsatçı nakliyeciler türedi

Depremzedelere fahiş fiyatlar: Fırsatçı nakliyeciler türedi
Türkiye Kahramanmaraş depremiyle sarsılırken, yıkım sonrası meydana gelen krizlere bir yenisi daha eklendi. CHP'li Özgür Karabat, deprem bölgesinden ayrılmak isteyen depremzedelerin eşyaları için biçilen nakliye bedellerine dikkat çekerek, fırsatçı nakliyecilere karşı devlet yetkilerine çağrıda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremler sonrası meydana gelen birçok krize fırsatçı nakliyecilerin de eklendiğine dikkat çekti.

Karabat, "Başka şehre 5.000-10.000 TL civarında olan nakliye fiyatları, 25.000 TL’ye kadar çıktı. Gecesini gündüzüne katıp 5 kuruş para almadan deprem bölgesinde çalışan nakliyecilerin yanında bu fırsatçılara göz açtırılmamalı" diyerek depremzedelerin mağdur olmaması için devlet yetkililerine çağrıda bulundu.

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

1- Kalan eşyalarını kurtarmak isteyenler depremzedelerimize bazı nakliye firmaları fahiş fiyatlar çekiyor. Deprem önce 650 TL olan asansör kiralama bedeli 1.200 TL’ye çıktı.

2- Evden eve nakliye fiyatları da katlanarak arttı. Başka şehre 5.000-10.000 TL civarında olan nakliye fiyatları, 25.000 TL’ye kadar çıktı. Gecesini gündüzüne katıp 5 kuruş para almadan deprem bölgesinde çalışan nakliyecilerin yanında bu fırsatçılara göz açtırılmamalı.

3- Deprem bölgesinde hayatta kalanlar yeni bir düzen kurmaya çalışıyorlar ama çok sayıda problemle karşılaşıyorlar. Devletin, bunu göz önünde bulundurarak harekete geçmesi gerekiyor. Ayrıca esnaf ve ticaret odaları da nakliye konusunda harekete geçmeli.

4- Bir diğer problem ise araç muayeneleri. Deprem bölgesindeki araçların muayene ücretleri bu dönemde kaldırılsın. Muayene süresini geçirenlerin cezaları da silinmeli. Depremzedeler bir de fahiş araç muayene ücretleri ile mağdur edilmemeli.

5- Yılbaşında araç muayene ücretlerine yüzde 122 zam yapılmıştı. 507 TL olan muayene ücreti 1130,40 TL oldu. Hayatları alt üst olan depremzedelerimiz bir de elinde kalan son paralarını nakliyeye, araç muayenesine vermemeli.

6- Evden nakliye yapan taşımacılara çeşitli vergi, akaryakıt destekleri verilebilir. Özelleştirme ile neredeyse bedavaya araç muayene işini alan şirket de böyle olağanüstü bir dönemde neden %70-80 indirim yapmasın?

7- Seyahat güvenliği açısından araç muayeneleri mutlaka yapılmalı. O yüzden muayenelerin ertelenmesi değil, indirimle teşvik edilmesi gerekiyor.

Etiketler :