CHP'li Karabat deprem vergileri dosyasını açtı: 675 milyar doların hesabını verin

CHP'li Karabat deprem vergileri dosyasını açtı: 675 milyar doların hesabını verin
CHP'li Özgür Karabat, 1999 Gölcük Depremi sonrası, bir sonraki periyotta geleceği düşünülen deprem için getirilen ÖİV ve ÖTV'nin doğru kullanılmadığına dikkat çekerek iktidara "675 milyar dolardan söz ediyoruz, hesap verin!" dedi.

6 Şubat sabahı Kahramanmaraş ve beraberinde 10 il 7.7 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Büyük depremin şoku atlatılmamışken bölgede öğle saatlerinde 7.6'lık deprem meydana geldi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Kahramanmaraş merkezli depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylece Kahramanmaraş depremi, 27 Aralık 1939'da 7,9 büyüklüğünde meydana gelen büyük Erzincan depreminde 32 bin 968 kişilik kaybı da geride bırakarak Türkiye tarihinin en büyük deprem felaketi oldu.

Deprem sonrası, 1999'da meydana gelen Gölcük depremiyle birlikte, gelecek Büyük İstanbul Depremi'ne yönelik tartışmalar ve iktidarın bu konudaki hazırlığının ne boyutlarda olduğuna yönelik tartışmalar sürerken, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 99 depremi sonrası depreme hazırlık için getirilen ÖİV ve ÖTV'nin doğru kullanılmadığına dikkat çekerek "675 milyar dolardan söz ediyoruz" dedi.

Karabat'ın paylaşımları şöyle:

1) 1999 Marmara Depremi sonrası ekonomik toparlanma ve depreme hazırlık için getirilen Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) doğru bir şekilde kullanılmadı. 675 milyar dolardan söz ediyoruz.

2) 2000-2022 döneminde toplam 23 yılda toplanan ÖİV yaklaşık 88 milyar TL oldu. Yıllık ortalama dolar kurlarıyla yapılan hesaplamaya göre ise toplam 36,5 milyar dolarlık bir ÖİV geliri söz konusu. Büyük bir rakam evet ama ÖTV bunun çok daha üzerinde.

3) 2002’nin Ağustos ayından itibaren uygulanmaya başlanan ÖTV’de yapılan toplam tahsilat 2.1 trilyon TL. Yıllık dolar kuru ortalamasına göre ise 637,2 milyar dolar! Tabloda da net bir şekilde ÖTV gelirini görebilirsiniz.

whatsapp-image-2023-02-15-at-14-41-24.jpeg

4) Hem ÖTV hem de ÖİV geliri 673,7 milyar doları buluyor. Yıllık enflasyon hesaplamasını yapmamız durumunda ise bunun çok üzerinde bir rakama ulaşabiliriz. Depreme hazırlık yapılmadı. Toplanan yüz milyarlarca dolar vergi AKP eliyle çarçur edildi.

5) On binlerce insanımızı kaybettiğimiz deprem felaketi sonrası AKP işi kaderciliğe vurup, sorumluluktan kaçmaya çalışıyor. Evet, kabul ediyoruz çok büyük bir afet. Ama sıfır hazırlık da kabul edilemez. Hesabını vereceksiniz!

6) Yine yardım kampanyaları düzenleniyor. Elbette, hepimiz tüm yurttaşlar olarak elimizden gelen yardımı ve desteği vereceğiz. Ama vatandaş soruyor:

“Her felakette benden IBAN’a para göndermemi isteyecekseniz neden bu kadar vergi topluyorsunuz?”

Etiketler :