Mersin'de Beklenen Deprem Tehlikesi! Deprem Uzmanı 7 Büyüklüğünü İşaret Etti

Mersin'de Beklenen Deprem Tehlikesi! Deprem Uzmanı 7 Büyüklüğünü İşaret Etti
Prof. Dr. Osman Bektaş, Mersin deprem tehlikesine dikkat çekti. Doğu Anadolu Fay Hattı, yeni depremler üretebilir. Levha içi faylar 7’den küçük depremler oluşturabilir...

Karadeniz Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, Mersin'deki deprem tehlikesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bektaş, "Sol yönlü Doğu Anadolu Fay Sistemine bağlı 7,8 ve 7,5 Maraş deprem çifti, Kuzey Anadolu Fay Sistemi'ni de çalıştırarak karşılıklı olarak Malatya-Adana-Mersin ve Amasya-Çorum-Tokat levha içi depremlerine neden oluyor" dedi. Bu durum, bölgede yeni depremlerin olabileceğini gösteriyor.

grhud5aw8aa1fog.jpeg

DOĞU ANADOLU FAY SİSTEMİ'NİN ETKİSİ

Maraş depremleri, sadece büyük bir yıkıma yol açmadı, aynı zamanda Kuzey Anadolu Fay Sistemi'ni de harekete geçirdi. Bu durum, bölgedeki levha içi fay hatlarının hareketlenmesine neden oluyor.

MERSİN VE ÇEVRESİNDEKİ TEHLİKE

Bektaş, "Levha içi faylar 7’den küçük deprem üretebilir" diyerek Mersin ve çevresindeki potansiyel tehlikeyi vurguladı. Özellikle Malatya-Adana-Mersin hattında dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

gosooadxaaargxe.jpeg

DEPREM HAZIRLIKLARI

Uzmanlar, bölgede deprem riskinin artığını belirterek, halkın ve yetkililerin hazırlıklı olmasını öneriyor. Deprem anında yapılacak doğru hareketler, can ve mal kaybını en aza indirebilir.