Deprem Profesörü Naci Görür'den 'Halkı Korkutuyorsunuz' Diyenlere Çok Sert Tepki: 'Ne Kafası Bunlar'

Deprem Profesörü Naci Görür'den 'Halkı Korkutuyorsunuz' Diyenlere Çok Sert Tepki: 'Ne Kafası Bunlar'
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından beklenen İstanbul depremi tekrar gündemde. Prof. Dr. Naci Görür de sert bir çıkış yaptı. Görür, sosyal medya hesabından geçmişte katıldığı bir programdan bir bölüm paylaşarak, İstanbul'da büyük bir depremin beklendiğini ve acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Görür, "Halkı korkutuyorsunuz" diyenlere sert tepki gösterdi.

Türkiye’nin 11 kentinde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından olası büyük İstanbul depremine yönelik uyarılar yapılıyor.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 2023 yılında katıldığı bir programdan kesit paylaşarak uyarılarını sürdürdü.

Görür, "Niye deprem diye halkı tedirgin ediyorsun" diyenlere çok sert tepki gösterdi. Deprem bilimci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Bu son gönderiyi ocak 2023’de yani depremden önce yapmışım. Şimdi kimi insanlar niye deprem diye halkı tedirgin ediyorsun diyorlar. Ne kafası bunlar" ifadelerini kullandı.

Görür ikinci paylaşımında şunları kaydetti:

"Ocak 2023’de Aslı Şafak ile yaptığım bu konuşmadan kısa bir süre sonra 50 binden fazla insanımız öldü. Halkı korkutmak diye bir tabir kullanmaya utanmıyor musunuz?"

"YÜZLERCE BİNLERCE İNSANIMIZ ÖLMÜŞ OLABİLİR"

Görür hatırlattığı uyarısında şunları söylemişti:
"Yarın uyandığımızda yüzlerce binlerce insanımız ölmüş olabilir. Millet olarak herhangi bir yerde ölümü bekler duruma geldik. ‘Bu işin şakası yok. Deprem lafı sevimsiz, konuşmayalım, korkuyoruz…’ Asıl deprem olduğu zaman yıkılmaktan korkmaz lazım. Bu işi umursamazlık edemeyiz. İstanbul’da beklediğimiz deprem olduğu zaman bizim düşünemeyeceğimiz boyutta insanımızın hayatı tehlikeye giriyor."