Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsmet İnönü'ye ait olduğunu iddia ettiği sözleri TBMM tutanaklarında çıkmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsmet İnönü'ye ait olduğunu iddia ettiği sözler için TBMM Başkan Vekili, “TBMM Genel Kurul tutanakları incelenmiş olup belirtilen ifadeler tutanaklarda tespit edilememiştir” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Temmuz 2021 17:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsmet İnönü'ye ait olduğunu iddia ettiği sözleri TBMM tutanaklarında çıkmadı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, katıldığı programda 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye atfen TBMM tutanaklarında yer aldığını ifade ettiği sözlere ilişkin hem TBMM Başkanı, hem de Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs'ta adı ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirilen Yassıada’da yaptığı bir konuşmada, "CHP'nin 'Milli şef' diyerek yere göğe sığdıramadığı İsmet İnönü'nün 27 Mayıs darbesinin hemen öncesinde TBMM'de yaptığı bir konuşmayı paylaşmak istiyorum" ifadesini kullanarak, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü hakkında darbeci imasında bulunmuştu.

Erdoğan'ın yaptı dediği konuşmayı İsmet İnönü hiç yapmamış 

İnönü'nün Meclis'te yaptığı konuşma olarak Erdoğan'ın aktardığı ve tartışmalara neden olan anektod şöyledi: 

"Buraya gelirken dışarıda Meclis binasını kuşatmış bir tabur asker gördüm. Başlarında genç bir binbaşı vardı. Sizler, benden korkuyorsunuz ama dışarıya getirdiğiniz askerleri kumanda eden binbaşıdan da korkuyorsunuz. Korktuğunuzu, ona güvenmediğinizi ispat etmek için size şöyle bir teklifim var. Çağırın binbaşıyı, beni alıp götürmesini söyleyin. Bakalım emrinize itaat edecek mi? Size bunun aksi bir teklifim de var. Binbaşıyı ben çağırayım ve Meclis'i feshettireyim. Bunu ister misiniz? İhtilal olacak ve siz bundan kurtulamayacaksınız."

Tutanaklarda tespit edilememiştir

TBMM Başkanı adına önergeyi yanıtlayan TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, “TBMM Genel Kurul tutanakları incelenmiş olup soru önergesinde belirtilen ifadeler tutanaklarda tespit edilememiştir” dedi. 

'Artık, Erdoğan’ın ağzından çıkan her söz teyide muhtaç'

Konuyla ilgili CHP'li Özel şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AK Parti Genel Başkanı, son anketlere yansıyan ciddi oy kayıpları, kamuoyundan kendisine ve partisine yönelen eleştiriler nedeniyle birkaç aydır sıklıkla yalana başvurmak zorunda kalıyor. Erdoğan’ın yakın dönemindeki yalan beyanlarının ilki 27 Mayıs günü yaptığı bir konuşmada İsmet İnönü’nün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığını iddia ettiği, aslında hiç var olmamış bir konuşmasını alıntılamak olmuştu. O gün Tayyip Erdoğan’ın doğru söylemediğini, İnönü’nün demokrasiye vurgu yapan, darbe olasılığına karşı duran yığınla sözü varken, hiç söylenmemiş sözleriyle 27 Mayıs darbesine zemin hazırladığı iddialarının gerçeklikle bağdaşmadığını deşifre etmiş, konuya ilişkin bir de soru önergesi vermiştik. TBMM Başkanlığı’nca soru önergesine verilen yanıtla Erdoğan’ın, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün hiç var olmayan sözlerini ona atıf yaparak kullandığı aleniyet kazandı” 

Erdoğan’ın yurtdışında aşıların ücretli olduğu başta olmak üzere doğru olmayan çokça ifade kullandığını anımsatan Özel, “Artık, Erdoğan’ın ağzından çıkan her söz teyide muhtaç sözlerdir” ifadeslerini kullandı.