Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız gözaltına alındı
Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası için Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız gözaltına alındı. Cumartesi anneleri'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Hanife annemiz şu an Çağlayan Karakolunda. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılacak" denildi.

Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası için Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri bu yılki 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası için Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

23 Şubat 1995’te gözaltında kaybedilen 19 yaşındaki Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, buradaki konuşmasında şunları söyledi:

"Düşünün ki kayıpların 27. yılındayız, Galatasaray Lisesi önündeki yerimiz bize yasaklanmış. Biz de adalet var diye adaletin önüne gelmişiz. Adalet var ama adalet adaletsizlerin elinde. Nasıl var olacak? Adalet ancak adaletlilerin elinde olursa adalet olur. Bizim kayıp sorunumuz da çözülür, akıbetleri de açıklanır.

'Valiye mi seslensem, süslü sülo'ya mı?'

Buradan valiye mi seslensem, bu Süslü Sülo’ya mı seslensem? Süslü Sülo, sen bu yasaklarınla bir gün sen de o yasağa uğrayacaksın. Vali efendi de bir an önce yerimizi açsın. Biz kimseye bir iftira, bir yalan, hele de ben…

'Bunu ben mi soracağım, yoksa önünde olduğumuz savcılar, hakimler mi?'

Ben evladımı bu devlete güvenlik güçlerine güvenerek verdim. Eğer ki gerçekten savcılar varsa ya… Hep söylenen lafı söyleyeyim. Ben karakola gittim. Şah İsmail Öztürk dedi ki, ‘Vallahi Tahir Şerbetçi olmasaydı ben Murat’ı götürür getirirdim, burnu bile kanamazdı.’ Peki bunu ben mi soracağım yoksa önünde olduğumuz savcılar hakimler mi soracak”

Gözaltına alındı

Açıklamanın ardından Hanife Yıldız, güvenlik güçlerince gözaltına alındı. Gerekçe olarak ise Yıldız’ın konuşması sırasında “Süslü Sülo” ifadesini kullanması gösterildi.

Gazeteci Zeynep Kuray, Hanife Yıldız’ın gözaltına alındığı anları Twitter hesabından paylaştı.

'İfade sonrası serbest bırakılacak'

Yıldız'ın gözaltına alınması sonrasında Cumartesi Anneleri sosyal medyadan bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, "Hanife annemiz şu an Çağlayan Karakolunda. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılacak" ifadelerine yer verildi.