Cumartesi Anneleri 930'uncu haftasında

Cumartesi Anneleri, 930'uncu hafta açıklamalarında 1996'da kaybedilen belediye işçisi İsmail Şahin'in akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için her hafta düzenledikleri eylemin 930'uncusunu online yaptı.

Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasının 231'inci haftasında online gerçekleşen eylemde 1996 yılında kaybedilen İsmail Şahin'in akıbeti soruldu.

Şahin için adalet istenilen açıklamada kaybedilişine dair şu ifadeler yer aldı:

"36 yaşındaki iki çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesi'nde işçi olarak çalışıyordu. DİSK Genel İş üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü sabah saat 06.30’da görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı.

Her sabah olduğu gibi temizliğe İstiklal Caddesi ile başlayan araç, 11. nokta olan Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiğinde iş arkadaşları İsmail Şahin'in elindeki süpürge ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi.

Aile Beyoğlu Belediyesi'ne başvurdu. İsmail Şahin'in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayı araştırmalarını istedi.

Eşi Kiraz Şahin ve babası Halil Şahin vefat edinceye kadar İsmail’i aramaya, yasal girişimlerde bulunmaya devam etti. Ancak İsmail’e dair hiçbir bilgiye ulaşamadan aramızdan ayrıldılar. Devlet İsmail Şahin dosyasında etkili bir soruşturma yapma, olayda sorumluluğu olanları ortaya çıkarma yükümlülüğünü yerine getirmedi. İsmail Şahin'in başına ne geldiği bugüne kadar öğrenilemedi."

Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğiz

Açıklamada kayboluşunun 27'nci yılında Şahin için etkin soruşturma başlatılması talep edilerek, Galatasaray yasağına değinildi: "Kaç yıl geçerse geçsin, İsmail Şahin için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 231 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :