Mesut Altunhan cinayetinde tetikçiye 18 yıl hapis cezası

Edirne’nin ünlü gece kulübü Fly Lounge’ın sahibi Mesut Altunhan (51), sahibi olduğu mekânda öldürüldü. Metro Turizm’in Tekirdağ ve Çanakkale’deki işletmecisi de olan Altunhan cinayetiyle ilgili açılan davada karar çıktı. Mahkeme, cinayeti işlemek için İstanbul’dan Edirne’ye geldiği kaydedilen tetikçiye 18 yıl hapis cezası verdi. Cinayet davasında, sanıklardan birinin göçmen kaçakçısı çıktı.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre cinayet 13 Ekim 2022 gecesi saat 02.40 sıralarında yaşandı. Ali Altınyaprak (32), Ali Mert Kara (29) ve İbrahim Özdemir (36); Altunhan’ın da bulunduğu eğlence mekânına gitti. Altınyaprak ‘VIP müşteri’ olduğu için bu kişilerin üstleri aranmadı. Kara da bu sayede ruhsatsız silahıyla eğlence mekânına girebildi.

BELİNDEKİ SİLAHI SIK SIK DÜZELTTİ

Eğlence mekânının sahibi Altunhan locasında otururken, Altınyaprak ve beraberindeki iki kişi de başka bir locada oturdu. Bu kişiler eğlenirken bir süre sonra bir gerginlik yaşanmaya başladı. İddiaya göre Altınyaprak’ın locasında oturan kişiler kadın müşterileri rahatsız etmeye başladı. Gece kulübünün kameralarına da yansıyan gerginlik bir süre sonra zirve yapmaya başladı. Ali Mert Kara, zaman zaman belindeki silahı düzelterek Altunhan’a doğru uzun uzun baktı.

Dakikalar sonra Altunhan, locasından kalktı ve Altınyaprak ve diğerlerinin olduğu locaya geldi. Bu esnada da Kara, Altunhan’a yönelik belindeki silaha yeltendi. Ortamdaki gürültünün de etkisi ile Altunhan, Altınyaprak’a mekânın dışında konuşma teklifinde bulundu.

edirne1.jpegMesut Altunhan, saniyeler sonra 7 kurşunla kanlar içinde kaldı.

‘PEŞİMİZDEN GELEN KURŞUNU YER’

Kayıtlara göre Altunhan en önde, hemen arkasında Altınyaprak, devamında ise sırası ile Kara, Özdemir ile mêkanda badigart olarak çalışan Tolga Zabtiyeoğulları çıktı. Görüntüye göre, bu esnada Altınyaprak, saniyeler sonra cinayeti işleyecek olan Kara’nın kulağına eğilerek bir şey söylüyor. Gerginliğin had safhada olduğunu fark eden özel güvenlik görevlileri de hareketlenirken, iddiaya göre, Altınyaprak, güvenlikçilerin gelmesini engellemek için “Peşimizde gelen kurşunu yer” dedi.

mesut-altunhan.jpg
Öldürülen Mesut Altunhan, Metro Turizm’in de işletmeciliğini yapıyordu.

YERE YIĞILDI 4 KURŞUN DAHA SIKTI

Altunhan ile kendisini takip eden kişiler, eğlence mekânının yan tarafına geçer geçmez de kurşun sesleri yankılanmaya başladı. Kara, ateşlenmeye hazır silahını çıkardığı gibi Altunhan’a yönelik üç el ateş etti. Altunhan aldığı 3 kurşun darbesine rağmen yere düşmeyince, iddiaya göre bu esnada Altınyaprak, elindeki bira şişesi ile bu kişinin başına vurdu. Altunhan başına aldığı darbe ile yere yığıldı. Kara ise yere yığılan Altunhan’a 4 el daha ateş etti. Kanlar içinde kalan Altunhan hastaneye kaldırıldı. 10 gün kadar tedavi gören, biri avukat iki kızı olan Altunhan hayatını kaybetti.

Olaydan hemen sonra Ali Altınyaprak, Ali Mert Kara, İbrahim Özdemir ile Tolga Zabtiyeoğulları, şehir merkezindeki bir adreste buluştu. Bir süre burada kalan şüpheliler kısa süre sonra teslim olmaya karar verdi. Sulh ceza hakimliği sorguları sonrası Altınyaprak ve Kara tutuklandı. Özdemir ve Zabtiyeoğulları ile adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

TETİKÇİYE 18 YIL HAPİS CEZASI

Soruşturma sonrası 4 sanık hakkında dava açıldı. Dosyaya giren adli sicil kayıtları 4 sanığın da sabıkalı olduğunu ortaya koydu. Savcılık mütalaasında azmettirici olmakla suçlanan Altınyaprak’ın göçmen kaçakçılığı dahil 50’e yakın dosyasının olduğu anlaşıldı. Sanıklar ise yaptıkları savunmalarda suçlamaları kabul etmedi. Tetikçi Kara, “Amacım öldürmek değil, yaralamaktı” dedi. Altınyaprak ise, olayı yatıştırmak için çok çabaladığını söyledi. Özdemir ve Zabtiyeoğulları ise olayla ilgilerinin olmadığını söyledi. Yargılama sonrası cinayeti işleyen Kara’ya 18 yıl hapis cezası verildi. Diğer 3 sanık için ise beraat kararı verildi. Dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı.