CHP'den Meclis'te 'LGBTİ Komisyonu' Talebi!

CHP'den Meclis'te 'LGBTİ Komisyonu' Talebi!
CHP, LGBTİ bireylerin sorunlarını araştırmak üzere Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.CHP, lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) bireylerin sorunlarını araştırmak üzere Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.CHP...

CHP, LGBTİ bireylerin sorunlarını araştırmak üzere Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

CHP, lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) bireylerin sorunlarını araştırmak üzere Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde; lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) bireylere yapılan ayrımcılığın bu bireylerin çalışma ve yaşam haklarını ellerinden aldığı ifade edildi.

Önergenin gerekçesinde, Türkiye’de LGBTİ bireylere yönelik toplumsal algının beraberinde büyük bir baskıyı getirdiğine dikkat çekilerek, “Türkiye’de eşcinselliği yasaklayan yasalar yoktur. Ama Medeni Kanun’da ‘cinsel yönelim’ ve ‘cinsiyet kimliği’ ifadeleri de yer almamaktadır. Siyasal iktidarlar eşcinselliği kamusal alanda ya yok saymışlar ya da eşcinsellere karşı düşmanca tavırlar sergilemişlerdir” denildi.

Gerekçede, LGBTİ bireylerinin iş hayatında, okullarda, hastanelerde ayrımcılığa uğradığı kaydedildi.

Gerekçede, Kaos GL’nin yüz yüze, çevrimiçi ve telefonla bildirilen vakalara dayanarak hazırladığı “2014 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu”na göre, raporlanabilen 351 nefret suçu vakasından 118’i cinayet, cinayete teşebbüs, fiziksel şiddet, silahla yaralama, tecavüz veya diğer cinsel saldırıları içerdiği; 118 vakadan sadece 31'inin polise bildirildiği, 4'ünün de mahkemeye taşındığı bilgilerinin yer aldığı belirtildi.

-“34 TRANS BİREY ÖLDÜRÜLDÜ”-

Gerekçede, Transgender Europe’un trans cinayetleri raporuna göre 2008-2013 yılları arasında Türkiye’de 34 trans bireyin öldürüldüğü kaydedildi.

Önergede, LGBTİ bireylerin maruz kaldıkları ayrımcılığın, şiddetin, ötekileştirilmenin giderilmesi için sorunların tespiti ve nedenlerinin siyasi, iktisadi, sosyal ve psikolojik açılardan incelenmesi için Meclis araştırması açılması talep edildi.

ANKA