Çete Lideri Olmakla Suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner'e Tahliye Kararı

Çete Lideri Olmakla Suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner'e Tahliye Kararı
Birçok yağma ve haraç olaylarına karışan ‘Döner Kardeşler’ adlı şebekenin lideri Turhan Döner ile kardeşi Emirhan Döner için sürpriz bir tahliye kararı verildi. Mahkeme, ilgili cezaevlerine yazı yazarak Döner kardeşler için tahkiye kararı verildiğini bildirdi. 7 suçtan 44 yıl hapis cezası alan Emirhan Döner Gürcistan’a, 34 yıl ceza alan Turhan Döner ise Yunanistan’a kaçmak isterken yakalanmıştı.

İstanbul Zeytinburnu ve çevresinde birçok yağma ve haraç olayına karışan ‘Döner Kardeşler’ isimli şebeke, alacağını isteyen bir vatandaşı da kaçırıp dansöz elbisesi giydirdikten sonra görüntülerini internetten paylaşması ile gündeme gelmişti.

7 AYRI SUÇTAN 44 YIL CEZA ALMIŞTI

Çok sayıda kişinin şikâyeti üzerine açılan suç örgütü davasında Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklara çeşitli suçlardan ceza vermişti. Örgüt lideri olmakla suçlanan Emirhan Döner'e "Örgüt kurma ve yönetme", "Tefecilik", "Nitelikli yaralama", "Tehdit", "Nitelikli yaralamaya azmettirme", "Hürriyeti tahdit", "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçlarından toplam 44 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmıştı.

Mahkeme, ‘örgüt yöneticisi’ olmakla suçlanan Turhan Döner hakkında ise "Yaralama", "Tehdit", "Yaralamaya azmettirme", "Hürriyeti tahdit", "Tefecilik", "Örgüt yöneticiliği", “6136 sayılı kanuna muhalefet”, suçlarından toplam 34 yıl 10 hapis cezası vermişti.

5f6bed29-7340-4bc8-9a55-1378b9b7c0b7.jpg
Emirhan Döner, Gürcistan'a kaçmak isterken Ardahan'da yakalandı.

İKİSİ DE KAÇMAK ÜZEREYKEN YAKALANDI
Denetimli serbestlikle tahliye edilen Emirhan Döner Gürcistan’a, Turhan Döner ise Yunanistan’a kaçmak isterken yakalandı. Emirhan Döner 2 yıl önce, Turhan Döner ise geçen yıl tutuklandı.

CEZALARIN BİR BÖLÜMÜ BOZDULDU
Dosya İstinaf Mahkemesi’ne gitti. İstinaf, cezaları onadı. Yapılan itiraz üzerine bu kez dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, verilen cezaların bir kısmını bozdu, bir kısmını ise onadı.

17a69c40-74de-4c42-800f-cc89ed9987cb.jpg
Turhan Döner, geçen yıl Yunanistan'a kaçmaya çalıştı.

YENİDEN YARGILAMA YAPILACAK
Emirhan Döner ve Turhan Döner’in yattıkları süre de göz önüne alınarak tahliyelerine karar verildi. Yargıtay kararı sonrası Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaya ilişkin yeniden yargılama yapacak. Tahliye yazıları, Döner kardeşlerin bulunduğu cezaevlerine dün akşam ulaştı.

Öte yandan, aynı aileden Burak Döner ise, ceza aldığı cinayet davası nedeni ile halen tutuklu durumda.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :