'Cengiz İnşaat'ın şantiyesinde koronavirüs olanlar sisteme girilmiyor'

'Cengiz İnşaat'ın şantiyesinde koronavirüs olanlar sisteme girilmiyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cengiz İnşaat'ın Maçka şantiyesinden görüntüler paylaştı. Öztunç, koronavirüse yakalanan işçilerin sisteme girilmediğini söyledi.

CHP'li Öztunç, Cengiz İnşaat'ın Maçka şantiyesinde işçilerin Pazar günleri de dahil olmak üzere günde 12 saat çalıştırıldığını, koronavirüs olduklarında diğer işçilerin temaslı sayılmaması için kayda geçirilmediğini Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. 

Öztunç, şu ifadeleri kullandı:

Bu görüntüler Cengiz İnşaatın Maçka şantiyesinden. Emekçiler 1 ay boyunca, 8 saat ücreti üzerinden, Pazar günleri dahil günde 12 saat çalışıyor. Ayda sadece 2 gün izin kullanıyorlar. Cengiz İnşaat sadece doğayı katletmekle kalmıyor, işçinin alın terini de sömürüyor. Üstelik fotoğraftaki kardeşlerimiz sadece şantiyede kalanlar, bir bu kadar da evine gidip gelen var. Şantiyede kalanlar evine gitmek istediğinde seyahat yasağı var diye gidemiyor. Covid olanların isimleri de sisteme girmiyormuş, diğer işçiler temaslı sayılıp iş durmasın diye. Bu insanlar bu işsizlik döneminde evine ekmek götürmek için buna razı oluyor. Yazıktır, günahtır, ayıptır. Siz nerede duracaksınız, ne zaman doyacaksınız?