Çanakkale'de Atikhisar, "Atıkhisar' olmasın yürüyüşü

Çanakkale'de Atikhisar, "Atıkhisar' olmasın yürüyüşü
ÇANAKKALE'de bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Atikhisar Kır Şenlikleri, İskele Meydanı'ndaki basın açıklaması ve çevre yürüyüşü ile başladı.Şenliğe, CHP'li Çarnakkale Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkanvekili Yalçın...

ÇANAKKALE'de bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Atikhisar Kır Şenlikleri, İskele Meydanı'ndaki basın açıklaması ve çevre yürüyüşü ile başladı.

Şenliğe, CHP'li Çarnakkale Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkanvekili Yalçın Ülkü, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çevreciler ve da katıldı. Kent Konseyi Çevre Meclisi Atikhisar Kır Şenliği Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aytekin Er, bu yıl 5'incisini gerçekleştirdikleri Atikhisar Kır Şenliği'nin sloganının 'Atikhisar Atıkhisar Olmasın" olduğunu söyledi. Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağını dikkat çekmek istediklerini ifade eden Aytekin Er, "Suyumuzu etki eden olumsuzlukları, büyük kitlelere duyurmak, anlatmak ve çözüm noktasında ortak hareket etmektir. Seçilmişlerin çağ atlamak uğruna, kendilerini seçenlerin haykırışlarını duymazdan gelerek, bir çok canlının yaşam haklarını göz ardı ederek, talana devam edilmektedir. Yaşam alanlarımızı tehdit eden tehlikeli teknolojileri, sivil toplum kurumlarına danışmadan, araştırmadan, kanunun dur demesine rağmen uygulanan dayatmacı politikalara hayır diyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından halk oyunları gösterileri ile devam eden Atikhisar Kır Şenlikleri'nin ilk günü çevrecilerin ellerindeki pankart ve dövizlerle, İskele Meydanı'ndan Golf Çay Bahçesi'ne kadar yürümesi ile sona erdi.

Kazdağları'na sahip çıkmak amacıyla düzenlenen 5'inci Atikhisar Kır Şenliği programı yarın (Pazar) Kayadere Köyü Mesire Alanı'nda düzenlenen piknik ve eğlenceyle sona erecek.