İstanbul'u Sarsan Çanakkale Depremi İçin Çok Önemli Uyarı! Daha Öncekilere Benzemiyor, Gözden Kaçırılar Suskun Fay

İstanbul'u Sarsan Çanakkale Depremi İçin Çok Önemli Uyarı! Daha Öncekilere Benzemiyor, Gözden Kaçırılar Suskun Fay
AFAD, Çanakkale'de saat 21.38'de 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremde bir kişi hayatını kaybetti. Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Bu Marmara Denizi içinde beklediğimiz büyük deprem değil. Güney kollara ilişkin bir deprem olduğunu tahmin ediyorum" dedi. Prof. Dr. Süha Özden ise "Daha önce Çanakkale'de olan diğer depremlere benzemiyor. Önemli bir deprem" diye konuştu.

Çanakkale'deki 4.9'luk deprem başta İstanbul, Balıkesir olmak üzere çevre illerden de yoğun biçimde hissedildi.

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Depremde bir kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bir kişinin korku sebebiyle ikinci kattan atlayarak ağır yaralandığını, hastanede yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

Depremin ardından uzmanlardan peş peşe açıklamalar geldi.

PROF. DR. SÜHA ÖZDEN: "DAHA ÖNCEKİLERE BENZEMİYOR!"

ÇOMÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süha Özden deprem sonrası AHaber'e yaptığı değerlendirmede; söz konusu depremin daha öncekilere benzemedeğini kaydederek, "Bu fay aktif fay. Bu deprem onun üzerinde olmuş küçük bir deprem. Depremin noktası, biraz problemli. 'Acaba bir sonraki deprem gelir mi?' Depremin artçılarını izleyeceğiz, araştıracağız. Bunları takip edeceğiz." dedi.

Süha Özden, "Öncelikle bulunduğumuz coğrafya içerisindeki en önemli karadaki en önemli faylardan bir tanesi Yenice-Gönen fayı. Bir faya aktif demek için son 500 yılda üzerinde belli büyüklükte depremin olması gerekiyor" dedi.

deprem1.jpg

Özden, "Bu fay aktif fay. Bu deprem onun üzerinde olmuş küçük bir deprem. Depremin noktası, biraz problemli. Acaba bir sonraki deprem gelir mi? Depremin artçılarını izleyeceğiz, araştıracağız. Bunları takip edeceğiz. Tabi burası Biga yarımadası ve Güney Marmara, Kuzey Anadolu fayının Orta ve Güney Kolu'nun uzandığı bir yer... Bence önemli bir deprem. Daha önce Çanakkale'de olan diğer depremlere benzemiyor" mesajını verdi.

deprem2.jpg

PROF. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK: "GÖZDEN KAÇIRILAN SUSKUN FAY"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk de şunları söyledi:
"Bir aydır bu bölgede başlayan bir hareketlilik gördük. Gönen Bandırma bu yönde yoğunlaşan bir hareketlilik var. Esas Gemlik'ten Bandırma'ya uzanan bir fay var. Gözden kaçırılan uzun süredir suskun bir fay burası.
İki büyük deprem beklediğimiz Marmara Denizi'nin içinde bir de güneyinde İznik'ten Mudanya'ya giden bir segment var. Bu küçük depremler büyük segmentlerdeki depremlerin hareketlenmesine yol açar mı? Olabilir. Bunu bilmiyoruz."

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "BİZ KENDİMİZİ KUZEY KOLUNU KONUŞMAYA KAPTIRDIK, GÜNEYİ İHMAL ETTİK"

Bölgede 1953 yılında büyük bir deprem meydana geldiğini belirten, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, şunları söyledi:
"Ben de belli belirsiz hissettim. Marmara Denizi içerisinde beklediğimiz büyük depreme ilişkin değil, Güney kollarla ilişkili bir deprem olsa gerek. Marmara Denizi içerisinde beklediğimiz Kuzey'deki kol, yani Marmara Denizi'nin içerisinden geçen Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey koluyla ilgili bir deprem değil bu. Bu Güney Marmara'daki fay zonlarıyla ilgili.

1953'te Yenice Gönen depremi var 7.2 büyüklüğünde. Büyük yıkım yapmıştır, bu ona yakın bir yerde. Son günlerde Gemlik Körfezi'nde olsun, kara üzerin Güney Marmara olsun bir aktivite var. Bir aydan beri çeşitli yerlerde bir aktivite var bunu izlemeye çalışıyoruz. Bu bölgede 4 -5 büyüklüğündeki depremler sürekli Gemlik Körfezi ya da Biga yarımadasının olduğu kesimlerdeki alanlarda karada ve denizde bir aktivite var. Biz kendimizi Kuzey kolunu konuşmaya kaptırdık. Oradaki İstanbul'u etkileyecek fayı konuşmaya çok kaptırdık. Güney'i konuşmayı ihmal ettik. Bursa ile Çanakkale arasındaki bölgede hem denizin içinde hem karada süreçlerle büyük depremler olduğunu bildiğimiz için bunlar tekrarlanabilir depremler. Dolayısıyla oranın da tehlikeli olduğunu belirtmek isterim.

AÇIKLANAN ENLEM VE BOYLAM FAY HATLARINI TETİKLER Mİ?

Bu depremin tetikleyeceğini düşünmüyorum. Bizimki sadece hissetmedir. Bu biraz zemine bağlı, binamıza bağlı. Deprem fayları parça parça. Her parçanın da ömrü var. Bazıları 200 yıl bazıları 500 hatta 1000 yıl da olabilir. Her fay hatları üzerinde kazılar yapıp kimliklerini ortaya koymak gerekiyor. Ama net şudur diyemem. Yer kazılıp eski fay bulunup tarihleniyor, işte o zaman tarih verebiliyoruz. Üniversiteler, AFAD desteklenmeli. 4.9 deprem kesinlikle tahribat yaratmaz. Çok hasarlı binalar üzerinde ancak yeni hasarlar oluşturabilir.

İSTANBUL NÜFUSUNUN AZALTILMASI GEREK

Mutlaka İstanbul nüfusunun azaltılması gerek. Bu kadar kalabalık bir şehirde en mükemmel planlar bile zararlar verebilir. Tablo çok içaçıcı değil. Burası ekonominin kalbinin attığı yer. Sadece Türkiye'nin sorunu değil, dünyanın dorunu. İstanbul'da kesin yıkılması gereken yerler zamanında yapılsaydı bugün daha iyi şeyler konuşuyor olacaktık.

PROF. DR. OKAN TÜYSÜZ: TEHLİKE OLUŞTURMAZ

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz ise meydana gelen depremin İstanbul için herhangi bir tehlike oluşturmayacağını söyledi.

Bölgede meydana gelen sarsıntıların deprem fırtınası olduğunu söyleyen Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz sözlerini şöyle sürdürdü:
"Uzunca bir süredir bölgede oluyor. Bunu bir deprem fırtınaları olarak adlandırmak yanlış olmaz. Deprem fırtınaları yıkıcı deprem üretmezler, küçük depremler oluşturmazlar. Bu bölgede yıkıcı deprem oluşturacak bir deprem fay olmadığını biliyoruz. Bölgede daha büyük, yıkıcı bir deprem olacağını düşünmüyorum. Artçılar yaşamak mümkün, deprem fırtınası şeklide ise 5 üzerine çıkan depremlerin oluşması muhtemeldir. Çanakkale bütün Türkiye gibi depreme hazır olmayan şehrimiz. Ancak 5 büyüklüğünde oluşabilecek bir depremin hasar vermesini beklemem. Sığ bir deprem olduğu için İstanbul'u geçin Edirne'ye kadar, güneyde İzmir'de hissedildi. 200 km bir çember içerisinde hissedildi. Bu depremin İstanbul için herhangi bir tehlike oluşturmayacağının da altını çizelim."

PROF. DR. AHMET ERCAN: "BU ARALIK 6,8 İLE 7,4 ARASINDA BİR DEPREME GEBE"

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da, İstanbul'da da hissedilen depremle ilgili X hesabından şu bilgileri verdi:
"Bursa, M. Kemalpaşa, Ulubat, Manyas, Gönen üzerinden Yenice’ye sarkan Kuzey Anadolu Kırığının en güney kolu Edremit kırığıyla Akçay batısında birleşerek Bababurnu’na uzanmaktadır. Bu kırık üzerinde 1964 Manyas, 1964 Gönen, 1953 M7,2 depremleri olmuştur. Yenice, Kalkım, Altınoluk arasında deprem boşluğu vardır. Bugün Yenice-Karasu’da, 14 km’lik odakta M4,9’luk deprem burada biriken gerginliğin bir belirtisidir. Bu aralık M6,8 ile M7,4 arasında bir depreme gebedir."

NACİ GÖRÜR: "STRES BİRİKİMİNİN OLDUĞU BİR BÖLGE..."

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu bilgileri paylaştı:
"Dün akşam Çanakkale, Yenice’de 4,9 deprem oldu. Deprem Yenice-Gönen fayı üzerinde. Bu fayda en son deprem 1953 yılında ve 7,2 büyüklüğünde oldu. Stres birikiminin olduğu bir bölge böyle görece küçük depremler beklenir. "