Büyükelçilik İktidara İlanla Oy İstedi

Büyükelçilik İktidara İlanla Oy İstedi
 Bern Büyükelçiliği bu kez de bir gazeteye AKP'nin vaatlerini anlatan ilan verdi.Sözcü'nün haberine göre;İsviçre'nin Bern Büyükelçiliği'nde yaşanan 'anahtar krizinin' ardından bir skandal daha ortaya çıktı. Bern Büyükelçiliği...

 Bern Büyükelçiliği bu kez de bir gazeteye AKP'nin vaatlerini anlatan ilan verdi.

Sözcü'nün haberine göre;

İsviçre'nin Bern Büyükelçiliği'nde yaşanan 'anahtar krizinin' ardından bir skandal daha ortaya çıktı. Bern Büyükelçiliği bu kez de bir gazeteye AKP'nin vaatlerini anlatan ilan verdi.

Yurtdışı temsilciliklerde 8 Mayıs'ta başlayan oy verme işlemi sürerken, seçim güvenliği tartışmalarına yenileri eklendi. İsviçre'nin Bern Büyükelçiliği'nde geçen hafta ''anahtar krizi'' yaşanmış, oyların saklandığı odanın yedek anahtarının olduğu tespit edilmişti. Bern Büyükelçiliği bir skandala daha imza attı. Gazeteye ilan veren elçilik, AKP'nin seçim vaatlerini anlattı ve dolaylı olarak oy istedi. Gazete ilanı, ''Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı hizmet maliyetlerinin düşürülmesi ve yeni hizmetlerin ihdas edilmesine ilişkin duyuru'' başlığıyla yayınlandı.

İlanda yurtdışında yaşayan vatandaşların Davutoğlu'ndan 'sevindirici' bir haber aldığı belirtilerek, AKP'nin ''Dövizli askerlik daha kolay'', ''Doğuma ve eğitime destek'', ''Seçilme hakkı'' gibi seçim vaatlerine yer verildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, söz konusu ilanı Yüksek Seçim Kurulu'na bildirdiklerini kaydetti. Hannover'da ise sandık kurulu başkanı 'unutkan' vatandaşın bir yakını ile birlikte oy kullanmasına izin verdi. Bu duruma itiraz edilmesi üzerine de YSK'nın genelgesini yırttı.

CHP'NİN ŞİKAYET DİLEKÇESİ İŞLEME KONULMADI

CHP'li Tekin Bingöl konuyla ilgili şöyle konuştu: ''Engelli olmayan vatandaşa unutkan olduğu gerekçesiyle sandık kurulu başkanının kararı doğrultusunda bu vatandaşın bir yakını ile birlikte oy kullanmasına izin verildi. Şikayet dilekçemiz sandık başkanı ve memur üye tarafından işleme alınmadı. İtirazlar üzerine sandık kurulu başkanı YSK'nın genelgesini yırttı. Yaptığımız itiraz üzerine de YSK, kendi genelgesini tanımayıp yırtan sandık kurulu başkanını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk etti.''