Burdurlu Marcus Aurelius Her An Türkiye'ye Gelebilir

Burdurlu Marcus Aurelius Her An Türkiye'ye Gelebilir
Türkiye, Bubon'dan yağmalandığını savunuyordu: Cleveland Müzesi'nde sergilenen Marcus Aurelius heykeline ABD'de savcılık el koydu. Heykelin Eylül ayı içinde New York'a nakledileceği düşünülüyor.

Burdur'da bulunan Boubon Antik Kenti'nden çalınan ve 1986'dan beri ABD'de bir müzede sergilenen başsız Marcus Aurelius heykeliyle ilgili güzel haber geldi. Manhattan Savcılığı'nın kaçakçılarla mücadelesi kapsamında el koyulan eseri Türkiye'ye geri getirmek için çabalar yıllardır devam ediyordu.

ABD'de Cleveland Sanat Müzesi'nde sergilenen ve Eski Roma İmparatoru Marcus Aurelius'u tasvir ettiği düşünülen kafasız bronz heykele, New York'lu otoriteler "Türkiye'den yağmalanan tarihi eserler" ile ilgili yürüttükleri soruşturma kapsamında el koydu.

Associated Press'in aktardığına göre 14 Ağustos'ta Manhattan'da bir hakim tarafından imzalanan kararda heykele el konulması emredildi. Müze, Antik Roma Koleksiyonu'nun bir parçası olarak gösterdiği heykeli 1986'da almıştı.

Heykele, Türkiye'nin Burdur ilinde bulunan Likya antik kenti Bubon'dan yağmalanan eserlerin Manhattan üzerinden taşındığına dair bir soruşturma kapsamında el konuldu.

Manhattan Savcılığı'nın baskın öncesi hazırladığı 14 Ağustos tarihli arama emrinde, kafasız heykelin aşağı yukarı 1800 yıllık olduğu ve değerinin 20 milyon Dolar olduğu belirtilmişti. Savcılık heykelin Eylül ayı içinde Cleveland'dan New York'a nakledileceğini de bildirdi.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre 1.9 metre uzunluğundaki heykel M.S. 180-200 tarihinden kalma ve 20 milyon dolar değerinde.

The Plain Dealer of Cleveland gazetesi, heykelin 2 aydan uzun süre önce sergiden kaldırıldığını ifade etti. Müzenin internet sitesinde, heykelin tanımından Marcus Aurelius kaldırıldı ve "Örtülü erkek figürü" yazıldı.

Türkiye, 2012'de Cleveland Müzesi'nin koleksiyonunda Bubon ve diğer bölgelerden çalınma eserlerler bulunduğuna dair bir liste yayınlamıştı. Listede Marcus Aurelius heykeli de bulunuyordu. Müze, o tarihte eserlerin yağmalandığına dair bir kanıt olmadığını savunmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Zeynep Boz, "Bu uzun süreli anlaşmazlık heykeli memleketinden uzakta bıraktı. El koyma kararı bize bilinçli olarak hata yapıldığının kabul edileceğine dair umut veriyor" dedi.

Etiketler :