Buldan'dan Bahçeli'ye yanıt: Var mı yürekli bir savcı?

TBMM'de grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Deniz Poyraz ile ilgili sözlerine tepki göstererek, "Bu küçük ortağa haddini bildirecek var mı yürekli bir savcı?" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2021 09:12
Buldan'dan Bahçeli'ye yanıt: Var mı yürekli bir savcı?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, ''Öldürülen Deniz Poyraz’ın kim olduğunu ben size söyleyeyim, PKK’nın kırsal katılım sorumlusu, şehirden dağa çıkmak isteyen PKK sempatizanlarını terör kamplarına sevk eden halkanın içinde yer alan milis işbirlikçidir'' demişti.

'Savcıları göreve çağırıyoruz'

Bahçeli'nin bu sözlerine partisinin grup toplantısında yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ''Katilin profili bizlere ortak bir yüzü göstermektedir. Nedir bu ortak yüz? HDP’ye yönelik “haşere temizliği yapılsın” diyen soykırım dilidir. “Daha neler göreceksiniz” diyen tehdit dilidir. “6 milyon kişinin verdiği oy kalaşnikof kurşunudur” diyen medya tetikçiliğidir! Deniz Poyraz’ı katleden örgütlü, planlı birlikteliktir. İstedikleri kadar sorumluluktan kaçmaya çalışsınlar, kurtulamazlar. İzmir katliamında bu ortak yüzün sahiplerinin tamamının parmak izi, nefret izi vardır. Suçüstü yakalandılar! İktidarın küçük ortağı Deniz’i ve ailesini hedef göstermiştir. Adeta, neden daha fazla HDP’li öldürülmedi diye yakınmıştır. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu açıklamalara karşı savcıları göreve çağırıyoruz" diye konuştu.

'Var mı yürekli savcı?'

Buldan, ''Katil hangi saiklerle cinayeti işlediğini açıklamışsa hükümetin küçük ortağı da bugün bu kürsüden Deniz Poyraz’ı hedef göstermiştir. Katille dil birliği yapmıştır. Deniz'in babasını, ailesini hedef göstermiştir. Bu ülkede HDP'ye oy veren milyonları hedef göstermiştir. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu söylemlere karşı savcıları göreve davet ediyoruz. Bu küçük ortağa haddini bildirecek var mı yürekli bir savcı?'' ifadelerini kullandı.

'Asıl kapanacak olan soyun düzenininiz'

"Partimiz hakkında kapatma davası da bu karanlık senaryonun önemli bir parçası. Kapatma davası çete-mafya düzenini devam ettirmek isteyenlerin ortak planıdır. Hükümetin küçük ortağı bugün baştan sona ‘HDP kapatılmalıdır’ naraları atarak HDP’yi kapattırmak dışında varlık nedeni olmadığını göstermiştir. Ülke yangın yeriyken, işsizlikten yoksulluktan, açlıktan insanlar kırılırken hükümet ortağının tek vaadi HDP’nin kapatılması. Asıl kapanacak olan sizin soygun düzeniniz olacak. Siz zaten siyaseten bitmişsiniz, kapanmışsınız. Bu çağrıları yapsanız ne olur yapmasanız ne olur? HDP’yi kapattırmayacağız. Daha da büyüteceğiz. HDP sadece Türkiye’de değil Orta Doğu’da birlikte yaşamanın teminatı olan, güçlü kökleri olan bir fikriyattır.”