Buldan: Yurt sorununu dahi çözmekten aciz olan iktidar, 'Kürt sorununu çözdük' diyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu dahi çözmekten aciz olan iktidar, Kürt sorununu çözdük diyor. Evet, bu aymazlığı bir kez daha gördük. Ortada çözülen bir şey vardır ama bu Kürt sorunu değildir. Çözülen şey, bu iktidardır, bu iktidarın zihniyeti ve talan düzenidir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2021 18:22

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Kadın Konferansı'na katıldı. Buldan, burada yaptığı konuşmada "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur… Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik" açıklamasına yanıt verdi.

Buldan, "AKP Genel Başkanı bütün dünyanın kabul ettiği Kürt sorunu hakkında çıkmış, “Böyle bir mesele yok, biz bu işi çoktan çözdük, bitirdik” diyor. Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu dahi çözmekten aciz olan iktidar, Kürt sorununu çözdük diyor. Evet, bu aymazlığı bir kez daha gördük. Ortada çözülen bir şey vardır ama bu Kürt sorunu değildir. Çözülen şey, bu iktidardır, bu iktidarın zihniyeti ve talan düzenidir" dedi.

'HDP tüm sorunların çözüm gücüdür'

Partisinin, "Kürt sorunu" başta olmak üzere ülkenin en temel sorunlarının çözüm gücü olduğunu söyleyen Buldan şöyle devam etti:

"Toplumsal barış, Kürt sorununun diyalog ve müzakere yoluyla demokratik çözümü, herkes için adalet, herkes için demokrasi bu ülkenin bugün acil gündemidir. Bu temel sorunlara hep birlikte demokratik siyasetle, toplumsal mutabakatla kalıcı ve adil çözümler üreteceğiz. Evet, tüm sorunların çözüm yolu demokratik siyasettir. Tecrit başta olmak üzere bu ülkede yaşanan tüm hukuksuzlukların, yasakların ve baskıların amacı demokratik siyaseti çözüm aracı olmaktan çıkarmaktır. İşte bu politikanın karşısında durmanın yolu da demokratik siyaseti her zamankinden daha fazla ısrarla ve inatla güçlendirmekten, büyütmekten geçmektedir"