Birleşik Krallık'ta kokarca böceği tehdidi: Evleri istila edebilir

Birleşik Krallık'taki (BK) meyve ve sebzeyle beslenen zararlı bir böceğin sayısındaki korkulan artış, mahsullere muhtemel bir tehdit oluşturabileceği korkusu yarattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ekim 2021 09:52
Birleşik Krallık'ta kokarca böceği tehdidi: Evleri istila edebilir

Surrey bölgesinde bir tane kokarca böceği bulunmasının ardından uzmanlar, kokarca böceği türündeki artışın ekinler ve bahçeler için 'sorun' yaratabileceği uyarısında bulundu.

Tehdit edildiğinde saldığı kötü kokudan dolayı 'kokarca böceği' olarak adlandırılan böceğin boyutu 1,7 cm'yi bulabiliyor.

Böceklerden birinin, Kraliyet Hortikültür Topluluğu (Royal Horticultural Society -RHS) Wisley Bahçesi'ndeki bir feromon tuzağına yakalanmasına rağmen şimdi de böceklerin popülasyonunda artış olabileceğinden korkuluyor.

Meyve şaraplarına karışıp aromasını bozabilir

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, kokarca böcekleri genelde yazın meyve ve sebzelerle besleniyor. Mahsulün dış kısmını delip suyunu emerek çürümesine neden olmalarıyla bilinirler. Kokarca böcekleri, meyvelerden yapılan şarap gibi ürünlere girebilir ve içeceğe kokarca böceklerinin kokusunu salarak aromasını bozabilir.

Evleri istila edebilir

Sonbahar ve kış aylarındaysa kokarca böcekleri, evleri istila edip perde ve halılarda lekeye neden olmalarıyla biliniyor. İstilacı bir tür olarak kabul edilen kahverengi kokarca böceği, kalabalık halde pencere çerçevelerinin etrafında toplaşır ve temizlemeye çalışırken nahoş kokulu yağlar oluşturabilecek dışkılar bırakır.

211020201446313021767.jpg

Milyarlarca zarara yol açabilir

İstilacı türlerin, BK ekonomisinde yılda 1,8 milyar sterlinden (yaklaşık 22 milyar TL) fazla zarara yol açtığı düşünülüyor.

RHS Wisley Bahçesi'nde bitki sağlığı başkanı Dr. Glen Powell, küresel ısınmanın BK'de kokarca böceklerinin yayılmasını ve artan yaygınlığını daha da kötü hale getirdiğini söyledi.

Dr. Powell, "Ürediklerine dair henüz kanıt bulunmamakla birlikte, kokarca böceğinin yaygınlığının artmasını ve 5-10 yıl içinde yaz aylarında bahçelerde, kış aylarındaysa evlerde sorun yaratabileceğini bekleyebiliriz" dedi.

Ekinleri de etkileyebilir

İlk kokarca böceklerinden biri, Londra Doğa Tarihi Müzesi'nin yaban hayatı bahçesinde, müzede çalışan bilim insanları tarafından yakalanmıştı. Müzenin entomologu Max Barclay, şunları söyledi:

"Yakalama programı, bir kontrol aygıtından ziyade bir izleme cihazı olarak daha kullanışlı. Tuzak kurmak, evinizi böceklerden korunaklı hale getirme veya zararlı böceklere karşı daha dayanıklı ekinler üretme gibi diğer davranışlarınızı da etkileyebilecek bu türlerin varlığını tespit etmenin iyi bir yolu."

Fotoğraflar: DHA