BioNTech ve Moderna için yeni uyarı geliyor

ABD'de Pfizer/BioNTech ve Moderna Covid-19 aşılarının yetişkinler ve gençlerde kalp kası iltihaplanmasına (miyokardit) neden olabileceğine yönelik uyarı ekleyeceğini duyuruldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2021 17:07
BioNTech ve Moderna için yeni uyarı geliyor

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerle birlikte aşılama çalışmaları da sürüyor. Bu kapsamda birçok ülke aşılama oranı ve vaka sayısına göre aldığı önlemleri sıkılaştırıyor ya da normalleşme adımları atıyor.

Bütün bunlarla birlikte aşılar üzerinde yan etkilerine dair araştırmalar ise devam ediyor. ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer/BioNTech ve Moderna Covid-19 aşılarının yetişkinler ve gençlerde kalp kası iltihaplanmasına (miyokardit) neden olabileceğine yönelik uyarı ekleyeceğini duyurdu.

FDA’nın açıklamasının ardından Moderna hisseleri yüzde 4.2, Pfizer hisseleri ise yüzde 1.4 değer kaybetti.

'Aşının faydası riskten fazla' 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşılamadan sonra bildirilen kalp rahatsızlığı vakalarını tartışmak için toplanan CDC danışma paneli, kalp kası iltihaplanmasının aşılarla bağlantılı olabileceğini ancak aşıların faydalarının riskten daha ağır bastığını belirtti. CDC, aşıyı takiben kalp kası iltihaplanması görülen hastaların genellikle semptomlardan kurtularak iyileştiğini kaydetti. CDC, doktor ve hastaneleri miyokardit semptomlarını izlemeleri konusunda uyarırken, FDA’nın ekleyeceği uyarının da farkındalığı arttıracağı düşünülüyor.

'Son derece nadir görülüyor' 

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı da iddialar üzerine bir bildiri yayınladı. Aşıların güvenli ve etkili olduğunun altı çizilen bildiride, kalp kası ile bağlantılı yan etkilerin "son derece nadir" görüldüğü vurgulandı. Bildiride ayrıca, “Acil kullanım izni kapsamında aşı yaptırmaya uygun 12 yaş ve üzerindeki herkesi aşı olmaya teşvik ediyoruz” denildi.

ABD'de ilk dozu yaptıranlarda yüzde 85 azalış

ABD’de Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptıran kişilerin sayısı, geçtiğimiz Nisan ayının ortasındaki zirveden bu yana yaklaşık yüzde 85 azaldı. Buna göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 Temmuz’a kadar yetişkinlerin yüzde 70’ine en az bir doz aşı yapılması hedefine ulaşamayacağı öngörülüyor.

AA