Almanya vize başvurularını açtı

Almanya, bugünden itibaren vize randevularını açtı. Alman vizesi almak için tek şart, AB İlaç Kurumu EMA'nın onayladığı aşılardan olmak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2021 20:01
Almanya vize başvurularını açtı

Koronavirüs salgını başladıktan sonra geçen yıl ilkbahardan beri vize randevusu vermeyi durduran ve Türklere kapıyı kapatan Almanya, vize randevusu vermeye bugün başlıyor. Alman vizesi almak için tek şart, AB İlaç Kurumu EMA'nın onayladığı aşılardan olmak. 

Aşısızlara sadece istisnai vize 

Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor. İlk olarak, aşı olmayan ama belirtilen 7 istisnai durumdan birine uyanlar. Yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek. Bu istisnai vize durumu 30 Eylül'de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek.

İsviçre kısıtlamaları 

İsviçre ise hem Türkiye vizesi kısıtlamalarını kaldırdı hem de ABD ve diğer birçok ülkeden seyahate izin vermeye başladı. İsviçre'nin riskli ülkeler listesinde Kanada, İngiltere ve Hindistan'ın yanı sıra İsveç ile çeşitli Afrika, Asya ülkeleri bulunuyor.

AB aşısından olanlar ve Çin ile anlaşma

AB'nin onayladığı Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşısını yaptırmış olanlar, vize randevusu alabilecek. Çin ve Rus aşısı yaptıranlar, acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusunda bulunamayacak. Çin'le Almanya arasında görüşmeler sürüyor. Karşılıklılık esasına göre aşıların tanınması mümkün olabilir. Bu olursa, Çin aşısı yaptırmış Türkler de, Alman vizesi alabilecek.

Aşı olmayanlar veya tamamlamayanlar 

Aşılarını yaptırmamış, birini yaptırmış ve ikincisini henüz yaptırmamış olanlar aşılar tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunabilecek. Bu kişiler Alman başkonsolosluklarının çalıştığı iDATA üzerinden başvuru yapabilecek. Alman vizesi yardımı öneren şirket, dernek ya da kuruluşlara gidilmemesi özellikle istendi.

Yeşil ve Gri pasaport

AKP'li belediyelerin Gri – Hizmet Pasaportu ile adam kaçırmalarının ardından, hem Yeşil, hem Gri, hem de Siyah- diplomatik pasaportlara ziyaretin gerekliliğini ispatlama ve ek belge şartı getirilmişti. SÖZCÜ'nün bu konudaki haberlerinin ardından iki ülke diplomatları arasında yoğun trafik yaşandı. Almanya, Türkiye'den bunlarla ilgili sıkı denetim sözü aldıktan sonra, kısıtlama ile ilgili uyarısını kaldırdı. Vize istenmeyen bu pasaportlarla, Almanya ve AB'ye girişler mümkün olacak. Yine de, Almanya'ya gidecek olanların bir davetiyeyi yanlarında bulundurmasında yarar var.