Bingöl'deki yangına müdahale dördüncü gününde sürüyor: Çevre illerden destek ekipler geldi

Bingöl'de Cuma günü kırsal kesimde başlayan yangın etkisini sürdürüyor.. Yaklaşık bin dönümlük alanın zarar gördüğü yangına müdahale sürüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2021 15:42

Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Güzeldere ve Dedebağı köylerinde henüz bilinmeyen bir nedenle 25 Haziran tarihinde ortaya çıkan yangın, dördüncü gününde de etkisini sürdürüyor. Rüzgarın da etkisiyle alevler çevre köylere yayıldı.

Orman İşletme Müdürlüğüne ait 2 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 25 yangın işçisi ve 5 iş makinası ile müdahale edilen yangını söndürmek için destek olarak  Adana ve Hatay‘dan da Orman Genel Müdürlüğü ekipleri de getirildi.

Bingöl Valiliği  ise yaptığı açıklamada yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Bu illerden gelen ait 2 yangın söndürme helikopteri, 10 arazöz, 5 kepçe ve dozer, Bingöl ve Elazığ’dan gelen Orman İşletme Müdürlüğü personelinden oluşan 45 ekip çalışma yürütüyor.

Anadolu Ajansı, yangının büyük oranda kontrol altına alındığını ve yangının yerleşim yerlerine sıçramasının engellendiği bilgisini geçti.

Öte yandan vatandaşlar sosyal medya üzerinden “#BingolYanıyorSesOl” hashtagı ile tepki göstererek yangına etkin bir şekilde müdahale edilmesi yönünde çağrılarda bulundu.