Binali Yıldırım: Oğlum, iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye ziyaret etti

Binali Yıldırım: Oğlum, iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye ziyaret etti
Çete lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrası oğlu Erkan Yıldırım’ın Venezuela gezisi için ‘İhtiyaç sahiplerine test, maske götürdü’ diyen Binali Yıldırım, yeni gerekçeler sundu. Yıldırım, 'İş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye ziyaret etti' dedi.

Cüneyt Özdemir "Bir gazeteci olarak bana yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyorum" diyerek Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmeyi aktardı. 

Yıldırım, oğlu Erkan Yıldırım’ın Venezuela’ya gitmesi hakkında "Venezuela'yı biraz meraktan, biraz da iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye sadece bir kez Aralık ayında ziyaret ettiğini" dedi. 

Özdemir'inYıldırım görüşmesine dair paylaştığı Twitter mesajları şöyle: 

"Biraz önce Sayın Binali Yıldırım telefonla aradı ve oğlu ile ilgili Venezuella gezisine dair yanlış bir algı oluşturulduğunu belirtti. Oğlunun Venezuella'yı biraz meraktan biraz da iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye sadece bir kez Aralık ayında ziyaret ettiğini söyledi.

Heyetten ayrı gayrı Resmi olarak geziye katıldığını kendi imkanları ile kovid ile mücadelede kullanılacak malzeme götürdüğünü (başka ülkelere ziyarete gittiğinde de götürüyormuş) ayrıca çeşitli hayır işlerinde de bulunduğunu belirtti.

Venezuella'daki hayır işlerini ise prensip olarak (genelde) söylemeyi uygun görmedikleri için açıklamasında özellikle belirtmediğini ve diğer açıklamalarla herhangi bir çelişki olmadığını da ekledi.

 

Türkiye’deki vaka sayısının Venezuela’dan 80 kat fazla olduğu ortaya çıkmıştı

Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, oğlu Erkan Yıldırım’ın resmi heyetle birlikte Venezuela’da bulunmasını, “İhtiyaç sahiplerine test kiti, maske gibi birtakım malzemeler götürüp, dağıtmıştır” sözleriyle açıklamıştı. Venezuela’da ziyaretin yapıldığı 2020 yılının aralık ayında günlük ortalama vaka sayısı 360 olmuştu. Aynı ayda Türkiye’de günlük ortalama vaka sayısı 30 bin civarında seyrediyordu. Bugün itibariyle Covid-19 için Türkiye’de test başına pozitif oranı 9,9 iken Venezuela’da bu oran 6,6. Bu rakamlar o dönem Türkiye’deki vaka sayısının Venezuela’dan 80 kat fazla olduğu ortaya koyuyor.