Binali Yıldırım: Kanal İstanbul'u şehrin güvenliği projesi olarak görmek gerekir

AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2021 15:21

12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'nın açılış törenine katılan AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım 'Kanal İstanbul' projesine ilişkin açıklamalarda bulundu

Yıldırım şunları söyledi:

"Bir işi eğer yapmadan konuşursanız, karşınızda bir sürü dirençler olur. İnşallah Kanal İstanbul hizmetlerimizi taçlandıracak bir proje olacak. Kanal İstanbul ile ilgili birçok şey konuşuyor. 3 bin yıllık bir boğaz, İstanbul Boğazımız var, İstanbul dünyanın incisi. Ortasında deniz geçen başka şehir yok. 17 kilometrelik İstanbul boğazında 80 dereceyi bulan 12 tane eğim, viraj var. Yani 12 virajı herhangi bir hasara kazaya sebep vermeden geçmeniz lazım. Bir dümeni kitlense bunu başarmanız mümkün değil. Dünyanın hiçbir yerinde duydunuz mu gördünüz; gece yatarken geminin evine çarpmasıyla hayatını kaybeden kadın oldu. Bu İstanbul'da oldu. 43 bin geminin yüzde 10'u tehlikeli yük taşıyor" dedi.

Yıldırım, İstanbul Boğazında meydana gelen Independenta kazasını hatırlatarak, "Bu projeyi ideolojik ve siyasi boş tartışmaların dışında, bölgenin, ülkenin, İstanbul'un güvenliği ve artan ticari ihtiyaçları karşılamak için bir su yolu projesi olarak görmek gerekir ve proje gerçekleştirilecek. İnşallah projeye yakın zamanda hız kazandıracaktır" şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA